
Gięcie rur i profili jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod obróbki plastycznej materiałów metalowych i nie tylko. Ta innowacyjna metoda znajduje zastosowanie w niezliczonych gałęziach przemysłu. Najczęściej z zalet gięcia korzysta się w sektorze produkcyjnym. Dlaczego? W niniejszym poście postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i nieco przybliżyć specyfikę tej metody, ponieważ uważamy, że gięcie rur i profili to najlepszy sposób na uzyskanie powtarzalności, precyzji i optymalizacji procesów produkcyjnych.

Na czym polega gięcie rur i profili?
Gięcie rur i profili należy do jednego z typów obróbki plastycznej, najczęściej wykorzystywanych do odkształcania metali i ich stopów. Gięcie polega na wywieraniu na płaszczyznę nacisku przekraczającego jej granicę plastyczności za pomocą specjalistycznego narzędzia i oprzyrządowania. Gięcie rur i profili to proces polegający na trwałej zmianie krzywizn przedmiotu obrabianego. Zmiana ta powoduje przekształcenie się struktury, które może powodować zmianę właściwości mechanicznych. Technologia kształtowania elementów może przebiegać na gorąco, na półgorąco lub na zimno. Gięcie rur i profili przy użyciu gorąca stosuje się najczęściej w stosunku grubszych tworzyw, podczas gdy metoda implementująca niskie temperatury, najlepiej spełnia swoje zadanie gdy mamy do czynienia z materiałami o niewielkiej grubości. Podczas realizacji procesu gięcia rur i profili najważniejszą kwestią jest zagwarantowanie spójności i nienaruszalności włókien wewnątrz elementu, ponieważ w innym przypadku rezultat gięcia może być nietrwały, a przez to niezadawalający dla klienta.
Zalety stosowania metody gięcia rur i profili w produkcji
- Powtarzalność uzyskanych elementów
Gięcie rur i profili przeprowadzone przez wykwalifikowany zespół specjalistów i zrealizowane z odpowiednio wyposażonym parku maszynowym gwarantuje niezwykle wysoki współczynnik powtarzalności uzyskanych elementów, co stanowi jedną z największych zalet tej metody obróbki w odniesieniu do przemysłu produkcyjnego. Gięcie można śmiało zastosować, chcąc podjąć się produkcji masowej elementów metalowych, takich jak części samochodowe, meble, czy przedmioty używane w budownictwie.
- Precyzja realizacji zleceń
Odpowiedniej jakości giętarka jest w stanie zapewnić wyjątkową precyzję kształtowania przedmiotów. Gięcie rur i profili odbywać może się zarówno przy użyciu wysokich, jak i niskich temperatur. Wybór odpowiedniej jest mocno uzależniony od rodzaju tworzywa, a odpowiednio dobrany wariant zapewnia dokładności i szczegółowość rezultatów.
- Optymalizacja produkcji
Gięcie rur i profili to sposób na optymalizację procesów produkcyjnych. Co o tym świadczy? Otóż gięcie to oszczędność materiału – wyroby otrzymywane metodami obróbki plastycznej są wytwarzane masowo, a ilość odpadów poprodukcyjnych jest znikoma, co pozwala na ograniczenie kosztów jednostkowych oraz odpowiednie dostosowanie linii produkcyjnej. Dodatkowo na obniżenie kosztów wpływa automatyzacja procesów gięcia rur i profili. Meble metalowe wykonane przy użyciu tej metody, są produkowane znacznie szybciej, aniżeli przy wykorzystaniu innych opcji. Gięcie nie zmienia ciągłości włókien, co zapewnia lepsze właściwości mechaniczne gotowego wyrobu. Ponadto gięcie rur i profili oferuje możliwość nadawania skomplikowanych kształtów, które w przypadku innych technologii są trudne bądź niemożliwe do osiągnięcia.