30 maja, 2022

Barierki na schody zewnętrzne

Barierki na schody zewnętrzne stanowią niezwykle ważny element zabezpieczenia naszych domach i innych inwestycji. Barierki schodowe zapewniają bezpieczeństwo poruszania się po schodach, ale i mają nieodzowne walory dekoracyjne. Czym są barierki na schody? Jakie barierki schodowe kupisz w Grupie Elektron? I w końcu, jak wybrać idealne barierki do schodów, które są jednocześnie atrakcyjne wizualnie oraz solidne? Jako producent barierek schodowych w wieloletnim doświadczeniem opowiemy Ci o tym wszystkim.

03-Barierki na schody zewnętrzne

Barierki na schody – co to takiego i jak powinny wyglądać?

Balustrady do schodów stanowią efektowne wykończenie i dekorację schodów, jednocześnie wypełniając funkcje ochronną i odciążającą. Wykonuje się je najczęściej, metalu.  Barierki na schody to konieczny, zarówno ze względów prawnych, jak i logicznych, biorąc pod uwagę kwestię bezpieczeństwa, element wykończenia schodów zewnętrznych i wewnętrznych. Zgodnie z przepisami polskiego prawa, balustrada powinna być zainstalowana do każdych schodów przewyższających 50 cm wysokości, natomiast wysokość barierek schodowych powinna przewyższać 90 cm. Jeżeli mowa o wypełnieniu, to barierki na schody, najczęściej wykończone są prętami stalowymi, ale coraz większą popularnością cieszą się także nietuzinkowe graficzne motywy cięte laserowo. W przypadku tych pierwszych, odległość między poszczególnymi prętami nie powinna przekraczać 12 cm, ponieważ dzięki takiemu rozwiązaniu barierki do schodów nie tylko zabezpieczają przed upadkiem użytkownika, ale także przedmiotów, co może być równie dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia.

Barierki na schody – rodzaje

Barierki na schody można podzielić ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. W tej klasyfikacji znajdziemy barierki ze stali czarnej, barierki ze stali nierdzewnej w obu wypadkach w różnych wykroczeniach i powłokach. Poza tym, istnieje też podział uwzględniający wygląd, projekt i technologię wykonania balustrady. W tej grupie znajdują się:

Ażurowe barierki na schody

Ażurowe barierki na schody to lekki, subtelny i nie przytłaczający element wyposażenia, które nadają się zarówno do schodów zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Tradycyjnie balustrady tego typu składały się z poręczy i słupków rozstawionych w jednakowych odstępach, jednak nowoczesne barierki schodowe wyglądają zgoła inaczej. Czasy prostych i lakonicznych rozwiązań już dawno za nami. Obecnie ażurowe barierki na schody przybierają różne kształty i formy, a także są dostosowane do różnych stylów architektonicznych i tendencji aranżacyjnych. To zdecydowanie najbardziej dekoracyjny i atrakcyjny wizualnie typ wykończenia schodów, który może zupełnie zmienić oblicze budynku.

Pełne barierki na schody

Pełne barierki na schody to opcja dla tradycjonalistów i osób, ceniących minimalistyczne rozwiązania aranżatorskie. Tego typu balustrada, składa się z jednolitej powierzchni zasłaniającą schody. To rozwiązanie uważane jest wyjątkowo praktyczne i bezpieczne. Pełne barierki do schodów minimalizują ryzyko upadku oraz wypadnięcia przedmiotów, a także są wyjątkowo wygodne pod względem utrzymania w czystości. W wypełnieniach blaszanych często stosuje się wzory wycinane laserowo.

Balustrady techniczne na schody

Techniczne barierki na schody stosowane są w obiektach przemysłowych. Balustrady techniczne na schody cieszą się dużą popularnością wśród firm wykonujących projekty na obiektach przemysłowych. Jako producent balustrad technicznych schodowych możemy wykonać kompleksowo schody techniczne wraz z balustradą techniczną według potrzeb klienta.

Barierki na schody – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Wybierając barierki na schody trzeba mieć na uwadze co najmniej kilka kwestii. Pierwszą jest bezpieczeństwo, o którym już wspominaliśmy. W tym zakresie pamiętaj, przede wszystkim o odpowiednich wymiarach i parametrach technicznych dotyczących zarówno wysokości, jak i wypełnienia balustrady (co najmniej 90 cm i najwyżej 12 cm między prześwitami). Niebagatelne znaczenie ma także jakość i właściwości fizyczne materiału, z którego wykonane mają być barierki na schody. Barierki schodowe muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów, które są na tyle solidne, aby gwarantować pełne podparcie, a co za tym idzie, bezpieczeństwo. I dopiero, gdy sprawdziłeś czy producent barierek schodowych dba o jakość komponentów oraz zgodność z normami budowlanymi, możesz przejść do najprzyjemniejszego, czyli wyboru konkretnego wzoru, który najkorzystniej podkreśli walory danego budynku. Do nieruchomości w klasycznym stylu najlepiej pasują proste stalowe balustrady, podczas gdy nowoczesne domy i bloki mogą być wykończone odważniejszymi konstrukcjami ciętymi laserowo. Na rynku znajdziesz multum opcji, a teraz pozwól, że opowiemy Ci trochę o naszych wzorach i praktykach.

Elektron – producent barierek schodowych w wieloletnim doświadczeniem

Jako producent barierek schodowych w wieloletnim doświadczeniem, naszym priorytetem jest jakość wykonania każdego elementu, oraz zgodność ze wszelkimi normami prawa budowlanego. W naszym bogatym asortymencie znajdziesz głównie pełne, ażurowe i techniczne barierki do schodów w przeróżnych wzorach i kształtach. Jednak wszystkie je łączy dopracowanie, solidność, wytrzymałość i bezpieczna konstrukcja. Wszystkie barierki na schody w Elektron cechują się także znakomitym poziomem odporności na czynniki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury, czy szkodliwe działanie wilgoci, oraz uszkodzenia mechaniczne. Nasze barierki schodowe wymagają minimum konserwacji, ponieważ znacząca większość z nich wykonana została w wysokogatunkowej stali, a następnie ocynkowana i pomalowana proszkowo. W naszej ofercie znajdziesz kilkadziesiąt różnych wzorów, począwszy od klasycznych geometrycznych kompozycji, przez fantazyjne motywy roślinne, aż po abstrakcyjne wycięcia w stali. Jeśli jednak żadna z naszych propozycji nie spełnia w pełni Twoich oczekiwań, to zawsze możesz się z nami skontaktować, a nasi projektanci wykonają dla Ciebie barierki schodowe na specjalne zamówienie!