20 grudnia, 2019

Piaskowanie

Piaskowanie elementów stałych

„Piaskowanie”, bardziej znane jako piaskowanie, polega na działaniu siłą napędzającą strumień materiału ściernego na powierzchnię pod wysokim ciśnieniem w celu wygładzenia szorstkiej powierzchni, zszorstkowania gładkiej powierzchni, ukształtowania powierzchni lub usunięcia zanieczyszczeń powierzchniowych. Płyn pod ciśnieniem, zwykle sprężone powietrze lub koło odśrodkowe służy do napędzania materiału wybuchowego (często nazywanego mediami).

  • Proces polegający na czyszczeniu lub kształtowaniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym w strumieniu sprężonego powietrza, ewentualnie cieczy. Efekt piaskowania jest podobny do szlifowania, jednak czyszczona powierzchnia jest równiejsza i uzyskuje wymaganą do malowania szorstkość, a także nie ma problemów z czyszczeniem trudno dostępnych rogów lub zakrzywień. Do piaskowania mogą być również użyte inne, dostatecznie rozdrobnione materiały: szlaka miedziowa, śrut, szkło, metal, suchy lód, granat (minerał), żużel, a nawet zmielone kawałki skorupy orzechów kokosowych i innych roślin, co pozwala na uzyskanie specyficznego wyglądu obrabianej powierzchni.
Piaskowanie elementów stalowych

Na czym polega piaskowanie elementów, oraz dlaczego piaskujemy elementy stalowe

Efekt uzyskiwany podczas piaskowania może być porównany do oszlifowania. Używając piasku można również uzyskać równiejszą powierzchnię gotową do dalszej obróbki bezpośrednio po czyszczeniu. Proces piaskowania nadaje odpowiednią szorstkość, a to wpływa na lepszą przyczepność farby.

W przypadku kiedy czyścimy piaskowo powierzchnię metalową, możliwe jest pozbycie się różnych uszczerbków spowodowanych korozją. Piaskowanie więc nie tylko usuwa zanieczyszczenia, ale i poprawia stan metalu spowodowany czynnikami atmosferycznymi. Piaskowania można więc użyć do usuwania rdzy z takich rzeczy jak samochód, barierka, grzejnik czy innych trudno dostępnych miejsc. Bardzo często okazuje się że jest to najlepszy i najskuteczniejszy sposób pozbycia się warstwy korozji. Piaskowanie wygładza bardzo dokładnie i doskonale przygotowuje podłoże pod farbę czy inne środki. W procesie piaskowania można skutecznie pozbyć się również warstw lakierów, farb czy różnych powłok. Ten proces jest wykorzystywany też do odnowienia drewnianych konstrukcji czy obróbki elementów ozdobnych, przy renowacji mostów, fontann czy pomników. Za pomocą procesu piaskowania można też wyczyścić mury z zabrudzeń, zacieków czy osadów. Likwiduje także graffiti, glony czy inne wykwinty. Trzeba jednak pamiętać że użycie tego procesu z przypadku murów starych i delikatnych nie jest odpowiednie.

Najważniejszą dla nas kwestią w procesie piaskowania jest zastosowanie odpowiedniego ścierniwa i najwyższej jakości pistoletu oraz doradztwo w sprawie użytego ścierniwa. W przygotowaniu piasku szczególnie ważne jest jego odpowiednie rozdrobnienie i oczyszczenie. Zapewnimy kompleksowe wykonanie usługi przez naszych doświadczonych pracowników i przy użyciu najlepszego sprzętu. Gwarantujemy więc szybkość wykonania usługi oraz najlepszą jakość.