23 maja, 2022

Mała architektura miejska

Mała architektura i zagospodarowanie przestrzenne w Elektron

Mała architektura i zgodne z obowiązującymi trendami wizualnymi, a także normami ekologicznymi zagospodarowanie przestrzenne to tematy zajmujące nie tylko urbanistów i developerów, ale także zwykłych ludzi, którzy planują swoje ogrody, działki i inwestycje. Wszyscy wiemy, że nawet z pozoru przyziemne i nierzucające się w oczy elementy wyposażenia, jak kosze miejskie, pergole, zadaszenia, wiaty na rowery, ławki miejskie, czy wiaty na śmieci mogą zupełnie zmienić ogólny charakter inwestycji, parku, czy też ogrodu, a nawet zwiększyć ich wartość rynkową. Oczywiście, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane do otoczenia, cechują się wysoką jakością oraz wykonaniem z właściwych materiałów i komponentów. Umiejętne zagospodarowanie przestrzenne jest więc prawdziwą bronią w ręku inwestorów, firm budowlanych i amatorów architektury.

Co oznacza termin mała architektura?

Termin mała architektura coraz częściej pojawia się w artykułach branżowych, czy też materiałach edukacyjnych o technikach i metodach zagospodarowania przestrzennego, ukierunkowanych na dwa
podstawowe elementy – użyteczność i atrakcyjny wygląd przestrzeni. Nie każdy jednak wie, co dokładnie oznacza to pojęcie. Czym zatem jest mała architektura? Czy chodzi wyłącznie o niewielkie budynki? Otóż nie, termin mała architektura, czy wymienny obiekt małej architektury odnosi się zespół niewielkich obiektów budowlanych, wznoszonych w celu zagospodarowania terenu. Nie jest to zatem koniecznie niewielki budynek, ale także inne elementy wyposażenia, takie jak kosze miejskie, pergole, zadaszenia, wiaty na rowery, ławki miejskie, czy wiaty na śmieci. A gdzie znajdziemy przykłady obiektów małej architektury? Są to wszelkiego rodzaju dodatki do działki budowlanej pod budownictwo jednorodzinne, wielorodzinne, miast, osiedli, zakładów pracy, parków, czy ogrodów. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze przykłady małej architektury.

Podstawowe typy obiektów małej architektury:

Obiekty kultu religijnego, takie jak:

kapliczki, krzyże przydrożne, figury.

obiekty architektury ogrodowej, takie jak:

kosze miejskie, posągi, wodotryski, pergole, ławki miejskie.

obiekty użytkowe – służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, takie jak:

piaskownice, huśtawki, odbojnice, wiaty na rowery, zadaszenia, wiaty na śmieci, czy trzepaki.

Zagospodarowanie przestrzenne a mała architektura

Jak się ma zagospodarowanie przestrzenne do terminu mała architektura? Mała architektura jest nieodłącznym elementem odpowiednio stworzonych projektów zagospodarowania przestrzennego miast, wsi, osiedli, parków, czy ogrodów. Obiekty małej architektury są niezwykle ważnym narzędziem we wszelkich działaniach związanych z zagospodarowaniem terenów, ponieważ spełniają aż dwie funkcje. Po pierwsze, zadaszenia, wiaty na śmieci, czy też pergole mają wyraźną wartość użytkową, która sprawia, że przestrzeń spełnia więcej niż jeden cel, jest użyteczna i komfortowa. Oraz drugą, funkcję estetyczną, bowiem w przestrzeniach otwartych poza kompozycjami roślinnymi jest to najlepszy sposób, by dodać danemu miejscu eleganckiego, stylowego, czy ciekawego wyglądu. Wybierając kolorowe pergole w stylu boho, możesz sprawić, że twój ogród sprawiał wrażenie swoistego azylu i miejsca, w którym chętnie spędzisz długie godziny przy dobrej książce i mrożonej kawie, a z drugiej strony, jeśli kupisz dobrej jakości wiaty na śmieci, czy ławki miejskie i umiejscowisz je w swojej firmie, to z łatwością sprawisz wrażenie rzetelności, elegancji i poprawisz swój status w oczach potencjalnych klientów. Dlatego też zagospodarowanie przestrzenne oraz mała architektura, to łatwy sposób na poprawę swojego wizerunku oraz dodanie niezwykłego sztrychu zwykłym przestrzeniom ogrodowym, parkowym, czy firmowym.

Mała architektura producent - 1

Mała architektura i zagospodarowanie przestrzenne w Elektron

Elektron słynie z różnorodnych usług oraz produktów, jednak produkcja i projektowanie obiektów małej architektury to nasz zdecydowany konik. Zastanawiasz się, jakie elementy związane z zagospodarowaniem przestrzennym możesz u nas kupić? Naszą domeną jest wszechstronność i nacisk zarówno na użyteczność naszych produktów, jak i ich atrakcyjny, ale prosty wygląd. W związku z tym, w zakładce Mała architektura na naszej stronie znajdziesz zarówno produkty użytkowe, jak i elementy architektury ogrodowej. W naszym asortymencie są kosze miejskie, pergole, zadaszenia, wiaty na rowery, ławki miejskie, czy wiaty na śmieci. A wszystko to wykonane z najlepszej jakości materiałów oraz z zachowaniem najlepszych praktyk projektowych.

Mała architektura producent - 2
Mała architektura producent - 3