May 30, 2022

Balustrady przemysłowe

Balustrady przemysłowe producent - 2
Balustrady przemysłowe producent - 3

Balustrady przemysłowe to jeden z najważniejszych sposobów na uniknięcie wypadków przy pracy. Dzięki nim minimalizujemy ryzyko upadków i uszkodzenia ciała ludzi, ale i niefortunnego upadku przedmiotów z wysokości i zniszczenia mienia. Balustrady przemysłowe są więc konieczne w każdym miejscu pracy, na zakładzie oraz w fabryce. Jak jednak wybrać odpowiednie barierki przemysłowe i balustrady systemowe? Czym się różnią i jakie powinny mieć cechy? Jakie są wymogi prawne jeśli chodzi o balustrady stalowe przemysłowe? I wreszcie, jakie balustrady przemysłowe kupisz w Grupie Elektron?

Balustrady przemysłowe webelektron producent - 1

Balustrady przemysłowe i systemowe – co to i jakie jest ich zastosowanie?

Zastanawiasz się czym są balustrady przemysłowe i do czego służą?  Barierki i balustrady przemysłowe to najczęściej elementy zabezpieczające dostęp i dojście do maszyn i urządzeń na halach produkcyjnych, fabrykach i w zakładach przemysłowych. Z kolei barierki systemowe to środek ochrony zbiorowej o znacznie bardziej uniwersalnym zastosowaniu. Są to zabezpieczenia, które sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest zabezpieczenie stanowisk pracy na wysokości, konstrukcji schodów, krawędzi budynków oraz usytuowanych nad podłożem ciągów komunikacyjnych w halach produkcyjnych, magazynach, czy zakładach przemysłowych. Zarówno balustrady systemowe, jak i barierki przemysłowe, powinny być wyprodukowane w oparciu o dokładne zalecenia prawa budowlanego. Barierki przemysłowe powinny być wykonane z bardzo solidnych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne, oraz warunki pogodowe materiałów, takich jak ocynkowana stal, ponieważ tylko wtedy spełniają swoje zadanie i są bezpieczne przez lata.

Balustrady przemysłowe a prawo budowlane

Wymogi dotyczące  warunków technicznych, znajdziemy w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej mówiąc w ustępie § 298. Zgodnie z tymi postanowieniami balustrady przemysłowe przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach nie powinny mieć ostro zakończonych elementów, a ich konstrukcja powinna zapewniać przeniesienie sił poziomych, określonych w Polskiej Normie dotyczącej podstawowych obciążeń technologicznych i montażowych. Wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych powinny zapewniać skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób. Szklane elementy balustrad powinny być wykonane ze szkła o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia, tłukącego się na drobne, nieostre odłamki. Poręcze przy schodach zewnętrznych i pochylniach, przed ich początkiem i za końcem, należy przedłużyć o 0,3 m oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie.

Balustrady przemysłowe i użytkowe – wysokość i prześwity w polskim prawie

 

Rodzaj budynków (przeznaczenie
użytkowe)

 

Minimalna wysokość balustrady,
mierzona do wierzchu poręczy (m)

 

 

Maksymalny prześwit lub wymiar
otworu pomiędzy elementami wypełnienia balustrady (m)

 

 

Budynki jednorodzinne i wnętrza
mieszkań wielopoziomowych

 

0,9

 

nie reguluje się

 

Budynki wielorodzinne i
zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej

 

1,1

 

0,12

 

Inne budynki

 

1,1

 

0,2

 

  

  

Poza tym, należy pamiętać, że zarówno barierki systemowe, jak i balustrady przemysłowe powinny wykonane być z wysokiej jakości materiałów, których właściwości pozwalają na duży udźwig, oraz są odporne zarówno na czynniki atmosferyczne, jak i wszelkiego typu uszkodzenia mechaniczne. Rekomendowanym materiałem w tym zakresie jest zdecydowanie ocynkowana, lub malowana proszkowo stal.

Balustrady przemysłowe w Elektron

Nasza firma specjalizuje się w produkcji balustrad i barierek zarówno do budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych. Nasze balustrady stalowe przemysłowe tworzymy w oparciu, przede wszystkim, o normy i przepisy prawa budowlanego, a w następnej kolejności indywidualne wymagania klienta oraz danego zakładu przemysłowego. Wykonywane przez nas balustrady systemowe, barierki zewnętrzne i wewnętrzne, poręcze produkowane wyłącznie z najlepszej jakości materiałów i przy użyciu najbardziej pożądanej techniki, cięcia laserowego, która oferuje największą zgodność z wymogami, oraz powtarzalność. Oferta naszej firmy obejmuje wiele różnorodnych wzorów, co sprawia że wszystkie nasze wyroby są wybierane przez klientów z różnych branży. Balustrady przemysłowe zakupione w Grupie Elektron to gwarancja najwyższej jakości i bezpieczeństwa na lata. W swoich wyrobach, najczęściej stosujemy stal ocynkowaną, ponieważ ten materiał zapewnia najbardziej solidny i wytrzymały produkt końcowy. Nasza oferta obejmuje szereg gotowych wzorów, ale z chęcią przyjmujemy także zlecenia niestandardowe, ponieważ wtedy mamy możliwość w pełni sprostać oczekiwaniom naszych klientów. Odpowiadamy na preferencje i wymagania klientów, a następnie dostarczamy balustrady systemowe i barierki przemysłowe skrojone na miarę potrzeb!

Balustrady przemysłowe producent - 4