Spawanie metodą TIG czy MIG – co wybrać?

Spawanie stali nerdzewnej tigiem

Stoisz przed wyborem metody spawalniczej? Nie wiesz czy zdecydować się na TIG czy MIG? A nawet do końca nie jesteś pewien co one oznaczają? W ostatnim artykule poświęconym spawalnictwu dokładnie opisywaliśmy na czym polega spawanie konstrukcji stalowych za pomocą metody MIG i TIG, natomiast dzisiaj chcielibyśmy poświęcić trochę czasu głównym różnicom, pomiędzy tymi metodami oraz postaramy się odpowiedzieć, która z nich jest najkorzystniejsza.  

Na czym polega spawanie metodą MIG?

Jakiś czas temu poświęciliśmy cały artykuł tej metodzie. Jeśli więc chciałbyś zapoznać się ze szczegółami, to kliknij w ten link. Tutaj jedynie przypomnimy najważniejsze fakty. Czym zatem jest metoda MIG?

Wyrażenie MIG to abrewiatura, pochodząca z języka angielskiego Metal Inert Gas, co w wolnym tłumaczeniu oznacza metodę spawania w osłonie gazów metali szlachetnych. Spawanie techniką MIG oznacza proces, mający na celu połączenie materiałów drogą spawania, który wykorzystuje tak zwany gaz osłonowy. Gaz osłonowy to substancja chemicznie obojętna. Najczęściej, w spawaniu MIG używa się  hel lub argon.

W metodzie MIG łuk elektryczny jarzy się pomiędzy spawanym materiałem, a elektrodą, mającą formę drutu. W tej metodzie występują dwie główne składowe: łuk i jeziorko ciekłego metalu. Są one chronione poprzez działanie strumienia gazu obojętnego lub aktywnego. Dana technika nadaje się do spawania większości materiałów, ponieważ umożliwia dobór drutów elektrodowych oraz gazów osłonowych, w odniesieniu do konkretnego metalu. Spawanie MIG pozwala na spawanie aluminium, miedzi, magnezu, a także stopów tych metali bez żelaza, lub ich mieszanek.

Średnie parametry spawania metodą MIG:

  • natężenie prądu: 40–500 A[2]
  • moc cieplna: 1,25 kW[2]
  • napięcie elektryczne: 14–28 V
  • prędkość spawania 0,2–0,5 m/min
  • średnica drutu spawalniczego: zazwyczaj 0,6 – 4,0 mm[2]
  • natężenie przepływu gazu ochronnego 12–30 l/min

Na czym polega spawanie metodą TIG?

Podobnie jak w przypadku metody MIG, tak i rodzaj TIG dokładnie przedstawiliśmy w tym artykule, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim.

TIG, czyli z angielskiego Tungsten Inert Gas lub GTAW co oznacza Gas tungsten arc welding, to metoda spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazów obojętnych. Tak jak w poprzedniej technice, najczęściej wykorzystywanymi gazami jest argon, hel lub ich mieszanki. Spawanie TIG oznacza się kodem 141.

Spawanie stali metodą TIG

Wtedy to łuk jarzy się pomiędzy elektrodą nietopliwą wykonaną z czystego wolframu lub wolframu uszlachetnionego tlenkami, takimi jak tlenek toru, cyrkonu,  lantanu, a danym materiałem. Najczęściej elektroda wolframowa, czyli inaczej palnik TIG podłączany jest do bieguna ujemnego, a zacisk masy do bieguna dodatniego spawarki, w wyniku czego zwiększa się ilość ciepła w miejscu powstawania spoiny.

  • wydajność spawania,
  • uniwersalność – możliwość spawania różnych materiałów,
  • możliwość realizacji w wielu płaszczyznach,
  • wysoka jakość spawu.
  • uniwersalność – możliwość spawania elementów w różnych płaszczyznach i o zróżnicowanej grubości,
  • wysoka jakość spawu,
  • możliwość spawania blach od 0,05mm,
  • brak rozprysku ciekłego materiału.
Spawacz TIG, spawanie stali nierdzewnej

Najczęstsze zastosowania obu metod:

  • metoda MIG – najczęściej wykorzystywana do spawania stali czarnej; stali konstrukcyjnej
  • metoda TIG – najczęściej wykorzystywana do spawania stali niskostopowych i wysokostopowych oraz aluminium, niklu miedzi, magnezu i ich stopów.

Którą metodę wybrać?

Obie techniki ma swoje wady i zalety oraz mogą być stosowane do spawania różnego rodzaju materiałów. Najważniejszą kwestią jest więc odpowiednie dostosowanie parametrów i wybór najlepszego wariantu w odniesieniu do konkretnego materiału. Metoda TIG umożliwia produkcje spoiny wysokiej jakości i czystości, co oznacza, że nie wymaga ona dodatkowego czyszczenia po zakończeniu spawania. Natomiast jakość w przypadku zastosowania metody MIG w dużym stopniu zależy od umiejętności spawacza.