Seryjna produkcja elementów stalowych – Obróbka metalu

Zakład obróbki metalu - 30

Seryjna produkcja elementów stalowych to wyjątkowo złożony proces, w którym ogromną rolę odgrywa projektowanie oraz planowanie procesu produkcyjnego, które odbywa się w biurze za pomocą specjalistycznych programów. Na produkcje seryjną elementów stalowych składa się wiele różnych usług, w tym frezowanie, szlifowanie czy toczenie, jednak dziś chcielibyśmy pomówić o bardziej popularnych i innowacyjnych działaniach obróbczych, czyli spawalnictwie, gięciu rur i profili oraz cięciu laserem oraz postarać się ogólnie scharakteryzować procedurę seryjnej obróbki metali.

Seryjna produkcja elementów stalowych – popularność usług

W związku ze stale rosnącym zapotrzebowaniem na seryjną produkcję precyzyjnie wymierzonych komponentów metalowe, już od wielu lat producenci prześcigają się przygotowywaniu nowy, zaawansowanych technologii wytwarzania elementów stalowych w celu optymalizacji produkcji masowej. Popularność elementów stalowych w produkcji jest tak wielka, że aktualnie głównym stal jest głównym budulcem części samochodowych, dekoracji, mebli czy też konstrukcji budowlanych, a partie produkcyjne detali liczone w miliardach sztuk w skali roku. Z tego względu przed inżynierami odpowiedzialnymi poprawę jakości procesów produkcyjnych zarówno na etapie przygotowania, jak i kontroli poprodukcyjnej stoją poważne wyzwania, przecież w masowej produkcji nie można pozwolić sobie nawet na najdrobniejszy błąd lub odchylenie od normy, a na pierwszym miejscu stoi powtarzalność każdego kolejnego wyprodukowanego elementu stalowego. Dlatego też w celu poprawy jakości oraz szybkości realizacji usług na rynek wprowadzane są coraz to nowe możliwości optymalizacyjne. Jakie? Na przykład tradycyjnemu cięciu mechanicznemu przeciwstawiane jest cięcie laserem lub nowe, mniej szkodliwe dla zdrowia pracowników warianty procesów spawalniczych. W tej dziedzinie świat prężnie się rozwija, dlatego jeśli interesujesz się tematami metalurgii lub obróbki metalu, to Ty również powinieneś trzymać rękę na pulsie i znać najnowsze branżowe tendencje.

Jakie są najważniejsze elementy w seryjnej produkcji elementów stalowych?

Proces projektowania konstrukcji stalowych jest dość podobny do projektowania przedmiotów z innych materiałów, ale każdy sektor i materiał ma swoją specyfikę.  Seryjna produkcja elementów stalowych to dość złożony proces składający się z części teoretycznej w którą wchodzą dwa najważniejsze elementy, czyli planowanie oraz projektowanie oraz warstwy praktycznej – realizacji projektu.

Planowanie procesu produkcyjnego w seryjnej produkcji elementów stalowych
Planowanie procesu produkcyjnego w seryjnej produkcji elementów stalowych to najważniejszy element produkcji elementów stalowych, ponieważ w trakcie tej procedury organizowana jest cała praca, szacowane koszty oraz zapotrzebowanie na specjalistów, dlatego jest to ta część, na której warto spędzić sporo czasu.

Projektowanie elementów metalowych

Narzędzia projektowania konstrukcji stalowych mają na celu dokonanie dokładnych pomiarów konstrukcji stalowych oraz kontrole projektowanych połączeń w odniesieniu do standardów EC3. Procedura projektowania konstrukcji stalowych polega, między innymi, na sprawdzeniu jej odporności na gięcie i wyboczenie, oraz monitoringu stanu granicznego nośności i użytkowalności.

Jakie metody obróbki metalu są najczęściej stosowane w seryjnej produkcji elementów stalowych?

W seryjnej produkcji elementów stalowych obecnie najczęściej wykorzystuje się metody obróbki plastycznej mające na celu gięcie rur i profili lub blach, spawalnictwo, cięcie, najczęściej cięcie laserem i inne. Obróbka metalu to kluczowy element produkcji, dlatego też na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów każdej z usług. Jak jednak wybrać tę najlepszą?

Jeśli chodzi o gięcie rur i profili to, bazując na wieloletnim doświadczeniu w produkcji jesteśmy z całą pewnością w stanie stwierdzić, że obecnie najkorzystniejszą zarówno, jeśli chodzi o jakość, jak i cenę opcją dostępną na rynku jest gięcie na prasie CNC. Jeśli zaś chodzi o cięcie konstrukcji stalowych, to gorąco rekomendujemy cięcie laserem, jako że ta opcja jest nie tylko atrakcyjna cenowo, szybka i niezwykle precyzyjna, ale przy tym jeszcze ekologiczna w odniesieniu do tradycyjnych metod cięcia.

Jednakże należy pamiętać, że produkcja elementów ze stali to złożona procedura, gdzie zawsze warto szukać indywidualnych rozwiązań, dlatego jeśli planujesz zlecić taką usługę jak produkcja elementów meblowych, to nie szczędź czasu na dokładne przeszukanie rynku w poszukiwaniu prawdziwych specjalistów.