Zastosowanie cięcia laserem w przemyśle

Cięcie laserem profili-1

Zastosowanie cięcia laserem w przemyśle.

Cięcie laserowe stanowi jedną z najnowocześniejszych i najbardziej precyzyjnych metod obróbki tworzyw metalowych. Cechuje się podobnymi parametrami wymiarowymi jak klasyczna obróbka mechaniczna, a podstawowa różnica między nimi tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku cięcia laserowego stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. Sprawia to, że cięcie laserowe to nie tylko idealny ergonomiczny sposób służący do wycinania zarówno regularnych, jak i nieregularnych kształtów, ale w dodatku jest najbardziej ekologiczna metoda cięcia dostępna na rynku obróbki metalu. To wpływa nie tylko na jej użyteczność, ale przede wszystkim na jej szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu. Zadajesz sobie pewnie pytanie dotyczące tego w jakich dokładnie gałęziach przemysłu najczęściej korzysta się z metody cięcia laserem. Gdzie warto wykorzystać ten wariant oraz dlaczego to właśnie ta opcja jest najkorzystniejsza? To właśnie odpowiedziami na te pytania zajmiemy się dzisiaj.

Cięcie laserowe jest technologią, szeroko wykorzystywaną na całym świecie. To jedna z najnowocześniejszych metod obróbki materiałów metalowych i nie tylko. Gdy porównamy cięcie laserem do, na przykład opcji, gdzie czynnikiem tnącym jest strumień wody, od razu zauważymy zalety pierwszej z opcji. Wycięte elementy są znacznie bardziej szczegółowe, a krawędzie materiału nie wymagają dodatkowej obróbki ściernej. Daje to ogromne możliwości pracy z nawet najmniejszymi i najtrudniejszymi w cięciu produktami metalowymi, takimi jak rury, profile lub części o nieregularnych kształtach. Technologia laserowa umożliwia osiągnięcie najwyższej jakości przy jednoczesnej minimalizacji odpadów poprodukcyjnych. Wszystkie te czynniki wpływają na to, że cięcie za pomocą lasera zajęło miejsce innych metod obróbki i jest wykorzystywane w praktycznie każdej gałęzi branży przemysłowej gdzie liczy się precyzja i minimalny czas potrzebny do osiągnięcia pożądanego efektu końcowego. Z uwagi na uniwersalność tej innowacyjnej technologii, cięcie laserem znajduje różnorodne zastosowanie w wielu różnych dziedzinach przemysłu i produkcji.

Laserowe Cięcie Profili-4

Najczęściej jest to:

  • Okrętownictwo,
  • Górnictwo,
  • Produkcja konstrukcji stalowych,
  • Motoryzacja,
  • Budownictwo,
  • Lotnictwo,
  • Meblarstwo,
  • Architektura,
  • Przemysł medyczny.
Laserowe Cięcie Profili-1

Cięcie laserem w przemyśle produkcyjnym

Wykorzystanie laserów jeszcze do niedawna było innowacyjną technologią, którą z powodu niedostatecznej automatyzacji wielu zakładów pracy wykorzystywano w dosyć ograniczonym zakresie. Obecnie jednak popularność tej metody cięcia znacznie wzrosła. Lasery znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu i ciężkiego i lekkiego, a także w medycynie, zwłaszcza przy produkcji narzędzi medycznych. Cięcie laserem powszechnie wykorzystuje się w przemyśle produkcyjnym. Tę metodę można wykorzystywać zarówno do produkcji części do wszelkiego rodzaju maszyn oraz elementów metalowych używanych do tworzenia dekoracji, stojaków czy też części samochodowych. Wycinarka laserowa idealnie sprawdzi się przy produkcji niewielkich części o nieregularnych kształtach, jak i powtarzalnych na masową skalę. To właśnie czyni cięcie laserowe najlepszą opcją dla przemysłu produkcyjnego.

Laserowe Cięcie Profili-3

Cięcie laserem w budownictwie

Cięcie laserem wspomaga także branżę budowniczą, zwłaszcza jeśli mowa o tworzeniu elementów zbrojeniowych. Cięcie 3D z uwagi na wysoki poziom powtarzalności i szczegółowości jest w bardzo szerokim zakresie wykorzystywane, w branży budowlanej, ponieważ umożliwia wykonanie elementów idealnie dopasowanych do tworzenia różnego rodzaju konstrukcji stalowych czy aluminiowych. Idealnie przycina rury czy profile, a przez to w dużej mierze wspomaga tworzenie systemów kanalizacyjnych i cieplnych. Poza tym, cięcie laserowe świetnie sprawdza się także w wykończeniu, zarówno wnętrz, jak i architekturze ogrodowej. Z pomocą tej metody cięcia można stworzyć takie, niezbędne składowe ogrodu, jak płoty, ogrodzenia, balustrady czy też balkony.

Cięcie laserowe w technologi 3d
Cięcie laserem blach-8
Cięcie profili aluminiowych za pomocą lasera 3d