
Jaką metodę cięcia blachy wybrać?
Blacha metalowa jest materiałem uniwersalnym, stosowanym do wielu różnych celów architektonicznych i dekoracyjnych, począwszy od ścian i pokryć dachowych po stropy i rzeźby. Jest to tworzywo popularne ze względu na swoją wszechstronność i zdolność do łatwego zginania i przybierania wszelkiego rodzaju kształtów i form. Istnieje wiele różnych rodzajów blach wykonanych z różnych tworzyw, które cechują się różną grubością, a także poziomem wytrzymałości na cięcie. Blacha to wyrób hutniczy, którego grubość jest znacznie mniejsza od długości i szerokości, a mieści się one zwykle w granicach od dziesiątych części milimetra do kilkudziesięciu milimetrów. Właśnie bazując na tych informacjach oraz dokładnie znając specyfikę danego produktu możemy wybrać najodpowiedniejszą metodę cięcia. Jeśli nurtuje Cię tytułowe pytanie i chcesz poznać najlepsze metody cięcia blach, to nie przestawaj czytać, zaraz wszystko dokładnie opiszemy. Poniżej znajdziesz opisy różnych metod cięcia wraz z ich najważniejszymi wadami, zaletami i różnicami.


Cięcie laserowe stanowi jedną z najnowocześniejszych metod obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna, jednak przy znacznej oszczędności czasu i zwiększonej precyzji. Podstawowa różnica między wyżej wspomnianymi metodami, a cięciem laserowym tkwi w stosowanym czynniku tnącym, który w przypadku stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. Wykorzystanie właśnie tych elementów sprawia, że jest to nie tylko ergonomiczna metoda, ale także ekologiczna w porównaniu do poprzednich. Cięcie laserowe blach to najlepszy wybór dla osób, którym zależy na perfekcyjnej realizacji wielu jednakowych elementów w krótkim czasie. Z uwagi na wysoką powtarzalność procesu, znikome ilości odpadów, wycięcie zarówno regularnych jak i nieregularnych kształtów i szybki czas realizacji, ta innowacyjna metoda, którą docenią zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy, którym zależy na maksymalizacji efektywności procesów produkcyjnych
Cięcie plazmą

Cięcie plazmowe to proces używany do cięcia metali różnego rodzaju, np. stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp., podczas którego wykorzystuje się łuk plazmowy. Cięcie plazmowe może być przeprowadzane w sposób zmechanizowany, przy użyciu maszyn sterowanych numerycznie lub ręczny, gdzie głównie wykorzystuje się palniki ręczne. Procesy cięcia zmechanizowanego dotyczą głównie cięcia przy zastosowaniu wycinarek CNC lub robotów przemysłowych. Źródłem ciepła, czyli elementem topiącym i tym samym tnącym metal jest łuk plazmowy jarzący się między elektrodą, a materiałem obrabianym. Cięcie plazmowe jest zaawansowaną i skuteczną metodą obróbczą, która cechuje się precyzją, jednak pod tym względem ustępuje metodzie cięcia laserowego, które jest dużo dokładniejsze, pozwala na wycinanie nieregularnych kształtów oraz pozostawia gładkie krawędzie co ogranicza czas potrzebny na szlifowanie.
Cięcie strumieniem wody

Cięcie przy pomocy strumienia wody, obróbka wodno-ścierna, inaczej zwana metodą Waterjet to ogólna nazwa technologii przecinania lub czyszczenia różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem. Jest to sposób, który bardzo dobrze sprawdza się podczas cięcia blach o małej grubości, miewa jednak problemy z przebiciem twardszych i grubszych materiałów. Jest to metoda równie precyzyjna, jak cięcie plazmowe, ale zajmuje znacznie więcej czasu w porównaniu do cięcia laserowego, przez co nie najlepiej nadaje się do masowej produkcji. Dodatkowym atutem tego rozwiązania technologicznego jest za to fakt, że produkt końcowy nie wymaga wtórnej obróbki krawędzi.
Każda z wyżej przedstawionych metod cięcia blachy ma swoje wady i zalety. Jednak po dokładnym ich rozważeniu, a także bliższemu przyjrzeniu się parametrom cięcia, naszą rekomendacją jest wybór cięcia laserem. Jest to zdecydowanie najlepszy stosunek czasu, wkładu finansowego oraz precyzyjności i dokładności.