Metal to jeden z najbardziej fundamentalnych surowców we współczesnej produkcji. Metale i ich stopy wykorzystywane są niemalże w każdej gałęzi przemysłu, począwszy od dziedzin takich jak budownictwo, metalurgia czy branża samochodowa, a na tych mniej oczywistych jak meblarstwo, dekoratorstwo czy też informatyka. Dlatego też branża obróbki metali rozwija się prężniej, niż jakakolwiek inna, a specjaliści i naukowcy prześcigają się w coraz to nowych metodach cięcia, gięcia, szlifowania i formowania części metalowych. W dzisiejszym artykule, wraz z ekspertami Elektron zajmiemy się cięciem metalu i zastanowimy się jakie są obecnie najpopularniejsze metody cięcia metalu.
Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze metody cięcia?
Cięcie metalu to jedna z najważniejszych i najczęściej stosowanych metod obróbki metali. Z uwagi na to, że jest to jedna z kluczowych kwestii w kontekście produkcji konstrukcji stalowych, istnieje wiele różnych metod cięcia, przy użyciu innych elementów oraz zaawansowanego technologicznie sprzętu. Przy doborze odpowiedniej metody należy mieć na uwadze co najmniej kilka czynników. Spośród najważniejszych możemy wymienić:
- Doświadczenie, osoby zajmującej się cięciem,
- Rodzaj materiału,
- Wynik, jaki planujemy uzyskać,
- Grubość danego elementu metalowego,
- Wymagany poziom precyzji,
- Specyfikę danego zlecenia.
Metody cięcia metali można podzielić na trzy główne typy
- Cięcie na zimno – bez potrzeby nagrzewania materiału,
- Cięcie na gorąco – czyli z wykorzystaniem wysokich temperatur,
- Połączenie wcześniej wspomnianych sposobów.
Rodzaje metod cięcia metalu
- Cięcie skrawające
Cięcie skrawające to rodzaj obróbki mechanicznej. To niewątpliwie jedna z prostszych i najbardziej popularnych metod, jednak nie należy ona do najprecyzyjniejszych, a gotowy element wymaga wtórnej obróbki. Cięcie skrawaniem realizuje się przy pomocy pił taśmowych do metalu.
- Cięcie laserowe
Cięcie laserem to stosunkowo nowa metoda, która bardzo szybko zastąpiła cięcie mechaniczne, ponieważ wyróżnia się pełną automatyzacją procesu, a co za tym idzie wysokim poziomem szczegółowości i niskim marginesem błędu. Dodatkowo nie jest tak szkodliwa dla organizmu człowieka i środowiska naturalnego. Cięcie laserem to gwarancja wyjątkowej powtarzalności oraz dowolności w realizowaniu niestandardowych zleceń zarówno w formacie hurtowym, jak i detalicznym. Cięcie laserowe daje możliwość seryjnej produkcji przedmiotów o niestandardowych kształtach, nawet miniaturowych rozmiarów z uwagi na precyzję jaką daje świetlna wiązka laserowa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij tutaj.
- Cięcie termiczne
Metoda polegająca na ich miejscowym utlenieniu lub wytopieniu powierzchni metalowej w wysokiej temperaturze. Podczas cięcia termicznego ze szczeliny cięcia odprowadzane są produkty reakcji utleniania, wraz z ciekłym metalem. Proces ten polega na zastosowaniu specjalnych palników, które mieszają gaz palny i tlen tworząc płomień, który świetnie sprawdza się do cięcia metalu. Jest to sposób bardzo skuteczny, jednak nie nadaje się do tworzenia szczegółowych kształtów.
- Cięcie plastyczne
Inaczej nazywane tłoczeniem. Proces ten polega cięciu metalu poprzez naruszenie jego spójności, bez powstawania ubytku. Do typów cięcia plastycznego zaliczamy wszelkiego rodzaju nacinanie, wykrawanie.
- Cięcie wodą
Cięcie wodą polega na wykorzystaniu skondensowanego strumień H2O, który następnie transportowany jest w dyszy o niewielkiej średnicy i w ten sposób prędkość wygenerowanej cieczy osiąga moc skoncentrowanej energii o sprężeniu około 400 MPa. Głównymi zaletami tego rodzaju cięcia są brak ograniczeń w stosunku do grubości materiału oraz brak odkształceń cieplnych na finalnym produkcie. Należy jednak pamiętać, że jest to jedna z najdroższych opcji dostępnych na rynku.