Ile kosztuje cięcie laserem stali?

Obecnie powszechnie wiadomym jest, że cięcie laserem stali to najefektywniejsza i najbardziej stosowna metoda obróbki tego materiału. Cięcie laserowe sprawdza się wybitnie dobrze podczas pracy z takim  materiałem jak stal czarna, nierdzewna czy też ocynkowana. To zdecydowanie najnowocześniejsza opcja zwłaszcza na tle takich dość przestarzałych wariantów cięcia jak mechaniczne cięcie czy cięcie przy pomocy palnika. Cięcie laserem, to obok cięcia przy pomocy wiązki wody lub plazmy, jedna z najbardziej popularnych metod cięcia nie tylko stali, ale również innych tworzyw mosiężnych, miedzianych czy też aluminiowych.

Ten wariant jest wyjątkowo popularny za sprawą niezwykłej precyzji cięcia, identycznej powtarzalności każdych, kolejnych wyprodukowanych elementów oraz braku konieczności wtórnej  obróbki gotowych elementów.  To właśnie te cechy wpływają na popularność cięcia laserem stali. Czy jednak równocześnie nie wpływają one na większą cenę realizacji tej usługi? Ile rzeczywiście kosztuje cięcie laserem stali? Na jakiej postawie ustalany jest cennik cięcia laserem stali? To właśnie kwestiami materialnymi zajmiemy się dzisiaj i przekonamy się ile kosztuje cięcie laserem stali.

Cięcie blach stalowych strumieniem wody

Wycena cięcia laserem stali

Wycena cięcia laserem to bardzo złożony i biorący pod uwagę co najmniej kilka czynników proces. Z reguły wycena zależy od wielu różnych kwestii, jest więc indywidualnie wykonywana dla każdego klienta i zlecenia w oparciu o specyfikę projektu.

Od czego zależy wycena cięcia laserem?

Czas maszynowy oraz odpowiednie narzędzia

 Mimo że sama procedura i technologia cięcia laserem nie jest wybitnie skomplikowana pod względem teoretycznym, to do jej realizacji niezbędnych jest co najmniej kilka ważnych czynników, takich jak posiadanie specjalistycznych i nowoczesnych maszyn,  wykwalifikowanego personelu, a także odpowiednio przystosowanego i wyposażonego parku maszynowego, które są w stanie zapewnić wyłącznie najbardziej profesjonalne i najlepsze firmy zajmujące się obróbką metalu na rynku. Wycena zależy więc w głównej mierze od czasu maszynowego.

Rodzaj i grubość materiału

To między innymi te czynniki wpływają na koszt cięcia laserem. Co jeszcze wpływa na wycenę cięcia laserem stali? Koszty jakie generuje cięcie laserem zależą także od specyfiki materiału czyli jej gatunku – może być to stal nierdzewna, czarna czy też ocynkowania, a także jego grubości – z reguły im cieńszy materiał tym mniejszy koszt wykonania zlecenia.

 

Specyfika zlecenia

Kolejną kwestią, wpływającą na wycenę cięcia laserem jest stopień skomplikowania danego zlecenia. Cena zależy więc od długości linii cięcia, ilość wypaleń oraz skomplikowania i rozmiaru oraz kształtu detali. Nie należy także zapominać, że cennik cięcia laserem może być różny w odniesieniu do wielkości zamówienia i ilości obrabianych elementów. 

Położenie geograficzne

Cennik cięcia laserem różni się także z uwagi na położenie geograficzne. Wedle danych ankietowych z koniecznością zapłacenia największych kwot za cięcie laserowe stali muszą liczyć się mieszkańcy województwa małopolskiego, mazowieckiego oraz lubuskiego, podczas gdy cennik cięcia laserem stali zawiera znacznie niższe kwoty w województwie pomorskim i podlaskim.

Cięcie laserem ile kosztuje?

Wspomnieliśmy już, że wyceny sporządzane są na podstawie czasu maszynowego, a widełki tego czasu to od 250 do 400 zł netto za godzinę. Większość firm wprowadza symboliczną minimalną kwotę  zamówienia, która wynosi około 100 zł netto. Różni się ona jednak w zależności od konkretnej firmy.

Jak można zauważyć jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kosztuje cięcie laserem stali, jest wyjątkowo trudną kwestią. Dlatego też najlepszym wyjściem dla przedsiębiorców planujących zlecenia cięcia laserem jest przygotowanie wstępnego projektu i zlecenie przygotowania adekwatnej wyceny profesjonalnej firmie, która weźmie pod uwagę wszystkie wyżej wspomniane czynniki i sporządzi rzetelną ocenę rzeczywistych kosztów.