Precyzja oraz szybkość w cięciu laserowym blach

Wycinanie elementów stalowych w blasze

Cięcie metalu z wykorzystaniem lasera jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych i najskuteczniejszych opcji wycinania dostępnych na rynku. Wyjątkowe rozprzestrzenienie się wykorzystania cięcia przy pomocy wiązki laserowej wynika przede wszystkim z ergonomiczności, dokładności oraz szybkości realizacji zleceń. To metoda polegająca na zastosowaniu specjalnych urządzeń emitujących skoncentrowaną wiązkę światła laserowego, która precyzyjnie tnie różnego rodzaju elementy wykonane z nawet najbardziej wytrzymałych i niepoddających się obróbce tworzyw. Cięcie laserowe stanowi jedną z najnowocześniejszych metod obróbki o podobnych parametrach wymiarowych jak klasyczna obróbka mechaniczna, jednak przy znacznej oszczędności czasu i zwiększonej precyzji. Laserowe cięcie metalu najczęściej stosowane jest do cięcia różnego rodzaju blach, na przykład tych wykonanych ze stali węglowej, nierdzewnej, mosiądzu czy też z aluminium. W przeciwieństwie do innych metod cięcia metalu technika laserowa oferuje szereg dodatkowych zalet w postaci znikomej ilości odpadów oraz emitowanych gazów, a także dużej powtarzalności kształtu wytwarzanych elementów.

Laserowe wycinianie numerów w blasze stalowej
Cięcie profili stalowych laserem Fiber
Cięcie blach laserem TRUMPF L3050

Precyzja cięcia laserowego blach

Głównym czynnikiem wpływającym na zwiększenie dokładności cięcia przy pomocy lasera polega na zastosowanym czynniku tnącym, który w przypadku stanowi gorący promień lasera oraz gaz techniczny o dużej czystości. To właśnie wiązka laserowa zapewnia nadzwyczajną dokładność cięcia plasującą się na poziomie do 0,009 mm. Żadna inna metoda cięcia nie jest w tej kwestii nawet porównywalna. Cięcie laserowe blach to najlepszy wybór dla wszystkich osób, którym zależy na perfekcyjnej realizacji masowej produkcji jednakowych elementów w najkrótszym możliwym czasie.
Z uwagi na wysoką powtarzalność procesu, znikome ilości odpadów, wycięcie zarówno regularnych, jak i nieregularnych kształtów i szybki czas realizacji, ta innowacyjna metoda, którą docenią zwłaszcza najwięksi przedsiębiorcy, którym zależy na maksymalizacji efektywności procesów produkcyjnych, zwłaszcza podczas wycinania blach. Cięcie laserowe pozwala wykonywać nawet najmniejszych rozmiarów przedmioty z zachowaniem wszystkich szczegółów i detali danego wzoru, co ma kolosalne znaczenie przy tworzeniu dekoracji metalowych lub produkcji części do urządzeń technicznych. Oprócz miniaturowych produktów, cięcie z wykorzystaniem lasera pozwala także na obróbkę dużych powierzchni, dlatego znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle meblarskim, okrętowym, samochodowym oraz przy produkcji wielkogabarytowych konstrukcji metalowych w budownictwie.

Szybkość cięcia laserowego blach

Metoda cięcia laserowego 3D pozwala drastycznie skrócić czas potrzebny do realizacji zleceń polegających zarówno na wycięciu regularnych, jak i nieregularnych kształtów z blach różnego rodzaju. Ta technika charakteryzuje się ergonomicznością i skutecznością cięcia blach, przez co umożliwia na produkcje hurtowych ilości elementów metalowych w niezwykle krótkim czasie. Dodatkowym atutem, sprawiającym, że cięcie blach odbywa się błyskawicznie, jest zminimalizowanie ilości odpadów poprodukcyjnych, tym samym zmniejszające czas potrzebny na sprzątanie stanowiska, wyeliminowanie potrzeby obróbki poprodukcyjnej, z uwagi na fakt, że ta technika pozostawia absolutnie gładkie krawędzie oraz niemal całkowita automatyzacja realizacji zleceń z uwagi na zastosowanie innowacyjnej wycinarki TH65 IPG YLR-2000 W Model HS-TH65.

Cięcie laserem blach płaskich - Kontrola jakości elementów
Maszyna do cięcia laserowego

Jakie są główne zalety laserowego cięcia metalu?

Wśród najważniejszych zalet wyboru cięcia laserem 3D możemy wyróżnić:

• Wyjątkowa precyzja cięcia
• Szybkość realizacji zadań
• estetyczne wykończenie krawędzi cięcia,
• brak potrzeby dalszej obróbki,
• możliwość wykonywania nieregularnych kształtów,
• niskie ryzyko nieodpowiedniego wycięcia,
• wysokie bezpieczeństwo procedury,
• ekologiczność procesu,
• powtarzalność cięcia
• możliwość zminimalizowania ilości odpadów.