Malowanie proszkowe elementów stalowych – motoryzacja

Malowanie proszkowe już od kilkunastu lat jest najpowszechniej stosowaną metodą pokrycia konstrukcji stalowych. Ta metoda lakiernicza znajduje zastosowanie w większości sektorów przemysłowych i produkcyjnych, jednak spośród nich malowanie proszkowe elementów stalowych najczęściej wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym. Na czym polegają główne zalety malowania proszkowego w motoryzacji? Jak wygląda malowanie proszkowe elementów stalowych w branży motoryzacyjnej? Jakie części samochodowe są najczęściej malowane proszkowo? – to właśnie te kwestie podejmiemy w dzisiejszym artykule.

malowanie proszkowe felg stalowych

Jak wygląda malowanie proszkowe części stalowych w branży motoryzacyjnej?

O popularności malowania proszkowego w motoryzacji zadecydowały nie tylko precyzja i wytrzymałość pokrycia, przede wszystkim, fakt zabezpieczenia malowanej powierzchni przed destrukcyjnym działaniem czynników zewnętrznych. Jest to technologia, która oferuje nie tylko zmianę koloru, ale także tworzy twardą i odporną na zniszczenia powłokę na powierzchni. Tak więc, blacha malowana proszkowo, cieszy oko nasyconym i równomiernym kolorem, a do tego jest bardziej odporna na reakcje chemiczne i czynniki mechaniczne. Jest to szczególnie istotne w przypadku takich elementów jak felgi, części i karoserii samochodowych, a także elementów motocykli lub ram rowerowych.  

Poza wspomnianymi zaletami, specjaliści z branży motoryzacyjnej doceniają malowanie proszkowe elementów stalowych także ze względu na jakość samych farb proszkowych. Najwięksi producenci farb i lakierów prześcigają się w produkcji co raz to nowych produktów przeznaczonych do malowania proszkowego. Poza niezwykle farbami w bogatej gamie kolorystycznej, bardzo popularne są farby proszkowe oferujące niestandardowe efekty  wykończenia, takie jak matowe, z połyskiem czy też satynowe.

Zalety malowania proszkowego w motoryzacji:

  • gładka powierzchnia bez uwypukleń oraz zacieków,
  • różne wykończenie połysku, satyny, matu, itp., w zależności od użytej farby
  • ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami chemicznymi
  • zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia korozji,
  • minimalizacja szkodliwego wpływu na środowisko,
  • szybkość realizacji,
  • wysoka\i współczynnik precyzji.