Malowanie proszkowe to obecnie najpopularniejsza forma pokrycia powierzchni metalowych. Stało się tak za sprawą niezwykłej wytrzymałości i jakości pokrycia, gładkiej powierzchni malowanych elementów, zabezpieczeniu antykorozyjnym oraz ekologiczności tej metody. Tak, nie przewidziało Ci się, malowanie proszkowe, uważane jest wariant przyjazny środowisku. Ciężko uwierzyć, że jakaś metoda lakiernicza może być ekologiczna? Nam też było, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii.
Dlaczego poszukuje się ekologicznych rozwiązań lakierniczych?
Tradycyjne metody lakiernicze są szkodliwe pod dwoma podstawowymi względami: niszczą środowisko naturalne oraz zdrowie i życie człowieka. Jakie dokładnie zagrożenia za sobą pociągają?
Niszczenie środowiska naturalnego
W dzisiejszych czasach, żaden wykształcony człowiek nie może już sobie pozwolić na to, by z przymrużeniem oka patrzeć na prognozy naukowców odnośnie do zagrożenia klimatycznego, ani negować istnienia zmian klimatu, ponieważ poza tysiącami naukowych prac na ten temat, przykłady zniszczenia naszej planety widzimy na co dzień. Dlatego też naukowcy od wielu lat pracują nad opracowaniem metod lakierniczych, które nie będą już wyrządzały tak wielkiej krzywdy planecie, oraz człowiekowi bowiem poza zgubnym wpływem na naszą atmosferę, tradycyjne metody lakiernicze niszczą także zdrowie osób zajmujących się świadczeniem usług tego typu.
Szkodliwy wpływ na zdrowie i życie
Już od ponad pięćdziesięciu lat odnotowywany jest niezwykle prężny rozwój technologii wytwarzania farb oraz nowych rozwiązań i metod lakierniczych. U podstaw tego zjawiska leży konieczność identyfikacji nowych sposobów produkcji farb, które nie będą zanieczyszczać atmosfery oraz metod ich nałożenia, które nie wiążą się z uszczerbkiem na zdrowiu wśród osób pracujących w branży. Nieodzowne w tradycyjnym lakiernictwie, lotne związki organiczne emitowane podczas malowania, wyjątkowo szkodliwie wpływają na jakość powietrza, co prowadzi do chorób układu oddechowego, duszności, nudności, chronicznych bóli głowy, chorób śluzówki, oczu czy też płuc.
Czy malowanie proszkowe jest ekologiczne?
Możemy zapewnić, że malowanie proszkowe jest w pełni ekologicznym wariantem w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami lakierniczymi. Dlaczego? Otóż istnieje kilka ważnych czynników.
Po pierwsze, w procesie malowania proszkowego wykorzystuje się wyłącznie proszkowe farby, które posiadają certyfikaty i atesty o niewystępowaniu w ich składzie substancji szkodliwych dla ludzi, zwierząt, a także dla środowiska. Farby wykorzystywane do malowania proszkowego są więc całkowicie bezpieczne zarówno dla lakierników, jak i naszej planety. Farby proszkowe oznaczone są stosownymi atestami, które dopuszczają ich kontakt z żywnością czy nawet wodą pitną.
Po drugie, w trakcie malowania proszkowego nie korzysta się ze szkodliwych rozpuszczalników. Farba proszkowa nie musi być ponownie nanoszona na powierzchnie, ponieważ grubość uzyskanej warstwy jest porównywalna z trzema warstwami farby rozpuszczalnikowej, a sama procedura utwardzania prowadzi do produkcji żadnych szkodliwych dla zdrowia ani środowiska substancji. W tym procesie nie dochodzi do uwalniania się lotnych związków, co zapobiega zanieczyszczeniom powietrza.
Po trzecie, malowanie proszkowe jest wydajne i w wyniku niego nie powstają niemal żadne odpady. Po zakończeniu malowania farba proszkowa po zakończeniu pracy nie osadza się na pomalowanej powierzchni, a pozostaje w komorze lakierniczej, co umożliwia jego ponowne wykorzystanie. To pozwala na niemalże stuprocentowe wykorzystanie farby, co przekłada się oszczędność czasu, pieniędzy i przede wszystkim materiału.
Malowanie proszkowe jako przyjazny dla środowiska wariant pokrycia
Wbrew pozorom nie wszystkie metody lakiernicze mają tak zgubny wpływ na nas i naszą planetę. Dzięki setkom badań i testów, po wielu latach prób uczonym udało się opracować względnie ekologiczny sposób malowania, czyli malowanie proszkowe. Więcej na temat zalet tej metody lakierniczej możesz przeczytać tutaj.