Cięcie laserowe to złożony i wyjątkowo zaawansowany technologicznie sposób obróbki termicznej, szczególnie dobrze sprawdzający się w przypadku powierzchni metalowych, takich jak miedź, mosiądz, aluminium, a nawet stal czarna, nierdzewna i ocynkowana. Biorąc jednak pod uwagę zastosowane w tej metodzie cięcia wysokiej klasy innowacyjne urządzenia tnące, należy odpowiednio przygotować się do tego procesu. Pierwszym punktem rzecz jasna jest stworzenie prawidłowego pliku projektowego, w którym zaprezentujemy nasze oczekiwania względem zlecenia. Jak zatem najlepiej przygotować plik, który chcemy wykorzystać podczas wyceny cięcia laserem blach? O czym warto pamiętać? Dzisiaj zajmiemy się właśnie tym zagadnieniem.
- Format pliku potrzebnego do realizacji cięcia laserem
Wycinarka laserowa to innowacyjne i zaawansowane technologicznie urządzenie, które wymaga odpowiedniego formatu wysyłanych na niego plików projektowych. Z tego względu, mając na uwadze jak najlepsze przeprowadzenie procesu cięcia laserem blach i zadbanie by przebiegł bezproblemowo, a efekt finalny był dokładnie taki, jak w zamierzeniu zleceniodawcy koniecznym jest stosowanie się do podstawowych wskazówek dotyczących tego jak poprawnie przygotować plik przez wykonaniem cięcia.
Projekt należy narysować w programie do grafiki wektorowej, najpopularniejszymi poprogramowaniami używanymi w tych celach są: Adobe Illustrator, Corel Draw, Auto CAD, Inkscape itp. Cięcie laserowe to złożony proces obróbki przydatny do cięcia blach, profili czy też rur, do wyceny którego niezbędne są pliki w odpowiednim formacie. Do wyceny należy przygotować plik w formacie CAD czyli nic innego jak rysunki 2D detali przeznaczonych do cięcia. Pliki CAD najlepiej sprawdzają się pliki w rozszerzeniu dxf bądź dwg.
- Cięcie laserowe a linie cięcia
Linie cięcia laserem w pliku projektowym powinny być zaznaczone kolorem czerwonym – #ff0000 lub 255,0,0 – o grubości tak zwanej „hairline”. W przypadku oprogramowania, które nie oferuje opcji ustawienia grubości hairline, należy wybrać grubość 0.001mm, podczas gdy pracując w programach typu CAD najlepsza będzie linia 0.000mm. Linie cięcia powinny być stworzone na osobnej warstwie projektu, którą najwygodniej będzie opisać jako cięcie.
Cięcie laserowe blach wymaga precyzyjnych projektów, gdzie dokładność wymiarów ma duże znaczenie dlatego podczas tworzenia takowych należy wziąć pod uwagę, fakt iż rzeczywista grubość linii cięcia laserem plasuje się w zakresie od 0.05 do około 0,10 mm w zależności od rodzaju materiału i jego grubości.
Poza tym, warto zadbać o to by żadna linia cięcia laserem w projekcie nie dublowała się ponieważ jeśli tak się stanie wycinarka laserowa będzie wtedy kilkakrotnie cięła w tym samym miejscu, co w rezultacie może doprowadzić do tego, że krawędź cięcia będzie znacznie grubsza oraz gorszej jakości, przez co koszt wykonania cięcia laserem może wzrosnąć.
- O czym jeszcze należy pamiętać przy tworzeniu projektu do wyceny cięcia laserem blach?
- Wszystkie parametry, dodatkowe opisy, wymiary, obrysy, niebędące przeznaczonymi do cięcia laserem najbezpieczniej zaznaczyć innym kolorem aniżeli reszta lub umieścić je na innej warstwie projektu.
- Wszystkie zapisy w projekcie powinny zostać wykonane kursywą.