Cięcie wodą, czy laserem – Która z metod jest optymalna do masowej produkcji złożonych kształtów?

Cięcie metalu to jedna z podstawowych, a co za tym idzie najpopularniejszych kwestii jeśli chodzi o obróbkę i produkcję konstrukcji metalowych, części samochodowych, blach, elementów hydraulicznych, budowlanych czy też mebli. To właśnie dzięki uniwersalności zastosowania metalu w przemyśle, tak bardzo rozwinęły się też sposoby jego obróbki – wariantów mamy taką ilość, że nie tylko laicy czują się zagubieni, ale i osoby obeznane w branży. Dlatego też dzisiaj postaramy się sprawdzić, która z metod cięcia jest najkorzystniejsza w produkcji złożonych kształtów.

Cięcie laserowe - 5

Która z metod cięcia metalu jest optymalna do masowej produkcji złożonych kształtów?

Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem wszystko zależy od specyfiki materiału oraz projektu, tego, jakim sprzętem oraz środkami dysponujemy, a także rodzaju cięcia, jakie chcemy uzyskać. Jedna metoda jest odpowiednia są do blach grubszych, natomiast inna świetnie sprawdza się do cięcia cieńszych elementów. Są tańsze i droższe metody, te precyzyjne i nadające się tylko to produkcji prostych wzorów. Dlatego żeby jak najlepiej rozpatrzyć tę kwestię, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się dwóm, najpopularniejszym metodą cięcia, czyli przy pomocy wody, oraz lasera i rozważyć, jakie wady i zalety ma każda z nich, by na podstawie tych danych dobrać najodpowiedniejszy proces do konkretnego zastosowania.

Cięcie wodą, czy laserem?

Cięcie blach stalowych strumieniem wody

1) Cięcie wodą

Technika cięcia wodnego, inaczej nazywana hydroabrazywną lub waterjet, polega na erozji materiału za sprawą strumienia wody pod wysokim ciśnieniem.  

Największymi zaletami technologii waterjet są uniwersalność i niezawodność, ponieważ strumień wody nadaje się do przecięcia niemal każdego rodzaju materiału o grubości nawet to 300 mm.  Co w porównaniu do możliwości innych technologii tnących, jest niemałym osiągnięciem. Dodatkowo technika cięcia wodą jest dużo bardziej ekonomiczna jeśli chodzi o czas, bo z racji tego, że wycinane krawędzie nie są poddawane działaniu wysokiej temperatury i pozostają gładkie, gotowy element nie  wymaga dodatkowej obróbki. Zastosowanie techniki cięcia można też uznać za ekologiczne, ponieważ w tym procesie nie są wytwarzane żadne szkodliwe gazy.  

Koszty maszyn do cięcia wodą są zazwyczaj dużo wyższe w porównaniu do tych przeznaczonych do cięcia plazmą, z uwagi na dużą cenę pompy multiplikatorowej, a w dodatku godzina cięcia strumieniem wiąże się z wysokimi kosztami spowodowanymi ceną granatowego piasku ściernego używanego do cięcia.  Inną wadą tej metody jest to woda, może być wykorzystywana tylko do obróbki powierzchni płaskich i o stałej grubości.

Cięcie laserowe - 2

2) Cięcie laserem

Cięcie laserowe to najbardziej nowoczesna z opcji cięcia, wykorzysująca do cięcia wiązkę laserową w połączeniu z gazami technicznymi – więcej o nich dowiesz się klikając tutaj.

Obróbka za pomocą  lasera wiąże się z możliwością uniknięcia uszkodzeń i deformacji sąsiednich elementów, ponieważ w cięciu laserowym promieniowanie skupione jest selektywnie, tylko na obszarze cięcia,  co gwarantuje uzyskanie niezwykłej precyzji. To właśnie za sprawą tej idealnej wręcz precyzji i powtarzalności cięcie laserem jest obecnie stosowane w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu. Ta technika pozwala na dokładne odtworzenie każdej składowej projektu. Cięcie laserem dodatkowo cechuje się szybkością realizacji. Spowodowane to jest niskim współczynnikiem błędu w połączniu z brakiem konieczności obróbki wtórnej, ponieważ krawędzie cięte laserem są idealnie gładkie.

Mimo, że jest to jedna z czołowych metod cięcia, to i w tym przypadku nie obejdzie się bez wad. Pierwszym i chyba najważniejszym jest wysoki koszt urządzenia do cięcia laserem. Z uwagi na to, że jest to dość innowacyjna i zaawansowana technologia, nie każdy może sobie na nią pozwolić, a do tego nie istnieje wiele firm, mogących pochwalić się wystarczająco wyspecjalizowaną w tej dziedzinie kadrą.