Metal to jeden najpowszechniej używanych surowców na świecie. Wykorzystujemy go do budowy domów, miast, instalacji, a także dekoracji, części samochodowych czy techniki. Swoją popularność zawdzięcza swojej wytrzymałości, solidności i uniwersalności zastosowania. Jednak należy przyznać, że nie jest to najłatwiejszy materiał jeśli chodzi o obróbkę. Na szczęście, w obecnych czasach obróbki plastycznej możemy dokonać za pomocą wielu różnych metod, zarówno tych skomplikowanych i zaawansowanych pod względem technologicznym, jak i tych prostszych. W dzisiejszym artykule zajmiemy się jedną z najpopularniejszych usług obróbczych, czyli cięciem metalu, a mianowicie dwiema najpopularniejszymi metodami cięcia, jakimi są cięcie laserem oraz plazmą.
Cięcie laserem czy plazmą – jak podjąć decyzję?
Przed wyborem konkretnej metody zawsze niezbędne jest dokładne przeanalizowanie specyfiki danego projektu. W tym procesie pod uwagę należy wziąć co najmniej kilka faktorów. Do najważniejszych z nich należą:
- Zastosowanie danego materiału,
- Cechy szczególne zlecenia,
- Specyfika pracy z danym tworzywem,
- Czas realizacji,
- Budżet zlecenia,
- Możliwość obróbki wtórnej,
- Zalety danej metody w odniesieniu do materiału.
Jako że nieodpowiednim byłoby udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na ten temat, to postanowiliśmy nieco przybliżyć wady i zalety obu metod i w skrócie o nich opowiedzieć.
Cięcie plazmą
Cięcie plazmowe to sposób cięcia głównie stosowany w obróbce metali, najczęściej jest to stal, stopy aluminium lub miedzi, z użyciem łuku plazmowego. Metoda ta ma na celu stopienie i odprowadzenie metalu ze szczeliny cięcia za pomocą silnie skoncentrowanego i jarzącego się między elektrodą nietopliwą łuku elektrycznego o dużej energii kinetycznej. Działanie strumienia sprężonego gazu na jarzący się łuk prowadzi do jego jonizacji co w rezultacie prowadzi do wytwarzania się tnącego strumienia plazmy. Więcej o cięciu plazmą znajdziesz tutaj.
- Zalety cięcia plazmą
- małe prawdopodobieństwo wystąpienia odkształceń cieplnych,
- mała średnica szczeliny cięcia,
- dobra jakość powierzchni,
- cięcie bez nadpalania materiałów cienkich,
- duży zakres grubości cięcia od 0,5mm do 160mm,
- skuteczne cięcie w pionie,.
- Wady cięcia plazmą
- Mała dokładność w porównaniu do innych metod cięcia
- trudności w uzyskaniu prostopadłych krawędzi.
Cięcie laserem
Cięcie laserowe to jedna z najnowocześniejszych metod obróbki. Cięcie laserowe ma podobne parametry wymiarowe do klasycznej obróbki mechanicznej, jednak znacznie lepsze wyniki jeśli chodzi o czas, jakość i precyzję cięcia. W przypadku cięcia laserowego czynnikiem tnącym promień laserowy, cechujący się wysoką temperaturą oraz gaz techniczny. W zależności od stosowanego urządzenia cięcie laserowe może być przeprowadzone się na trzy sposoby: metodą spalania, stapiania lub sublimacji. Jeśli to krótkie wyjaśnienie to dla Ciebie za mało i masz ochotę pogłębić swoją wiedzę na ten temat, to zapraszamy do kliknięcia tutaj i zapoznania się z dokładnym opisem danej metody.
- Zalety cięcia laserem
Cięcie laserem to jedna z najnowocześniejszych i najlepszych pod wieloma względami metoda. Jej najważniejsze zalety to:
- Niezwykła, w porównaniu z cięciem plazmowym precyzja i dokładność,
- Brak konieczności wtórnej obróbki krawędzi,
- Możliwość masowej produkcji – wysoki współczynnik powtarzalności,
- Znikomy margines błędu za sprawą automatyzacji procesu cięcia,
- Szybki czas realizacji,
- Atrakcyjna cena usługi.
- Wady cięcia laserem
Mimo że jest to metoda niezwykle zaawansowana, to i w tym przypadku nie obejdzie się bez wad. Spośród nich wymienić należy:
- Wysoki koszt sprzętu do cięcia laserowego,
- Trudność znalezienia prawdziwych fachowców w tej dziedzinie,
- Mniejszy zakres grubości materiału w porównaniu do innych metod ( zwykle do 25mm )