Malowanie proszkowe, to najlepszy i najpopularniejszy sposób nie tylko na odmienienie wyglądu starego ogrodzenia lub płotu, ale przede wszystkim metoda by poprawić solidność, wytrzymałość i poprawę jakości. Pokrycie proszkowe rekomenduje się do wszelkiego rodzaju ogrodzeń metalowych ponieważ zapewnia ono barierę przeciwkorozyjną oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Do zalet tego rodzaju obróbki chyba nie trzeba nikogo długo przekonywać, dlatego przejdźmy do konkretów. W dzisiejszym artykule zawarliśmy wszystko, co powinieneś wiedzieć przed malowaniem proszkowym ogrodzenia.
Malowanie proszkowe ogrodzenia w od strony wykonania ?
Jeśli planujesz samodzielnie pomalować ogrodzenie, to musisz się do tego odpowiednio przygotować zarówno merytorycznie, jak i pod względem sprzętu. Kompletny zestaw do lakierowania proszkowego powinien składać się z agregatu malarskiego, pieca, rozgrzewającego się do temperatury co najmniej 140 stopni Celsjusza oraz kabiny do malowania proszkowego. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wyżej wspomnianych elementów, zapraszamy do przeczytania tego artykułu.
Poza zastawem malarskim potrzebne Ci będą także narzędzia do odpowiedniego przygotowania powierzchni do malowania, ponieważ jest ono równie ważne jak rozpylenie farby. W tym celu musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do szlifowania, polerowania i czyszczenia, a także znaleźć odpowiednie miejsce do realizacji tego zadania. Kluczowymi kwestiami w tym przypadku jest dobre oświetlenie, możliwość odpylenia opiłków powstałych podczas etapu przygotowawczego oraz odpowiedni system wentylacji i wyciągu.
Malowanie proszkowe ogrodzenia – instrukcja krok po kroku
Krok 1: Przygotowanie powierzchni
W procesie malowania proszkowego, przygotowanie powierzchni jest kwestią równie, jeśli nie ważniejszą, niż samo pokrycie. Przez przygotowanie powierzchni rozumiemy przede wszystkim:
- Oczyszczenie ogrodzenia z zabrudzeń,
- Odtłuszczenie powierzchni ogrodzenia,
- Pozbycie się starej powłoki lakierniczej – szlifowanie, piaskowanie, polerowanie,
- Pozbycie się ewentualnych śladów korozji.
Jak się do tego zabrać? Wszystko zależy od tego, jakim sprzętem dysponujesz. Jeżeli posiadasz specjalistyczną piaskarkę, to cały proces będzie dla Ciebie znacznie szybszy i przyjemniejszy – wystarczy, że użyjesz danego sprzętu na całej powierzchni ogrodzenia i w ten sposób pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń i uszkodzeń. Jeśli natomiast nie dysponujesz takimi narzędziami, to sam proces zajmie Ci dużo więcej czasu, jednak jeśli wykażesz się dokładnością, to możesz otrzymać odpowiednią powierzchnię. A to jest w tym przypadku najważniejsze, bowiem ma to odzwierciedlenie w równomierności i wytrzymałości powłoki proszkowej.
Krok 2: Pokrycie farbą proszkową
Gdy odpowiednio oczyściłeś i wyszlifowałeś powierzchnię ogrodzenia, to teraz czas przejść do kolejnego etapu, czyli pokrycia farbą proszkową. Odbywa się to za pomocą specjalnego aplikatora, często nazywanego pistoletem do malowania proszkowego. Istnieją dwa podstawowe typu tego urządzenia, a mianowicie aplikatory wykorzystujące metodę tribo oraz korona. W skrócie, pistolety typu korona najczęściej wykorzystuje się do tworzyw metalowych, natomiast sprzęt aplikacyjny typu Tribo pozwala na łatwiejsze pokrywanie wielu elementów o skomplikowanych i nieregularnych kształtach. Więcej o ich specyfice znajdziesz klikając tutaj.
Krok 3: Stopienie farby proszkowej
Jeżeli Twoje ogrodzenie jest już odpowiednio pokryte farbą proszkową, to najwyższy czas zakończyć ten żmudny projekt, a żeby tego dokonać konieczne jest podgrzanie malowanej powłoki do temperatury między 140 a 200 stopni Celsjusza, wtedy to następuje stopienie się proszku, co prowadzi do powstania na malowanym elemencie jednolitej powłoki. Dokonać można tego w każdym piecu, który ma funkcje grzania do tych temperatur, i jest wystarczająco duży żeby zmieścić dane części ogrodzenia czy płotu.