Jaki kurs spawalniczy wybrać?

Spawanie konstrukcji stalowych migomatem

Nie od dziś wiadomo, że branża spawalnicza jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu, a co za tym idzie profesja spawacza to bez wątpienia jeden z najbardziej wymagających, ale i intratnych zawodów. Istnieje sporo różnych kursów poświęconych temu rzemiosłu, zazwyczaj podzielonych na kilka specjalności tożsamych z dostępnymi obecnie technikami spawalniczymi. Jaki kurs spawalniczy wybrać i jaka metoda spawania jest najbardziej przyszłościowa? O tym porozmawiamy dzisiaj.

Jakie warunki musi spełnić kandydat do rozpoczęcia kursu?

Spawacz TIG, spawanie stali nierdzewnej

Jedną z największych zalet tego typu szkoleń jest to, że kandydaci nie muszą spełniać szczególnych wymogów. Można więc rzec, żeby niemal każdy może rozpocząć karierę w tym zawodzie. Kursantem może zostać każdy, kto:

  • Ma ukończone 18 lat.
  • Posiada wykształcenie podstawowe.
  • Otrzyma orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy spawacza

Jak wybrać odpowiednią szkołę?

Jeśli marzy Ci się kariera w spawalnictwie, to nie musisz odpowiedzialnie podejść do wyboru kursu spawalniczego. Jeżeli pragniesz rzeczywiście zdobyć praktyczną wiedzę, to musisz wybrać placówkę z doświadczeniem i profesjonalną kadrą szkoleniowców. Wyłącznie zespół wykwalifikowanych specjalistów, posiadających bogate doświadczenie w praktyce, będzie w stanie odpowiednio przygotować Cię na trudy tej profesji. Poza wyborem szkoły w odniesieniu do jej renomy i personelu, przed decyzją warto także rozważyć to, czy chcemy liznąć wiedzy na temat wszystkich metod spawania po trochu, czy też zdecydować się na kurs specjalistyczny.

Jakie kursy specjalistyczne są dostępne na rynku?

Kursy spawaczy dzielą się w odniesieniu do konkretnej metody spawalniczej. Obecnie najpopularniejszymi metodami są następujące:

  • spawanie typu MIG/MAG – technika polegająca na spawaniu z wykorzystaniem łuku elektrycznego, który wytwarzany jest między spawanym materiałem a elektrodą topliwą. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz tutaj. Różnica między obiema metodami polega na zastosowanym gazie. W przypadku MIG jest on obojętny, a gdy chodzi o MAG aktywny. Charakterystyczne dla tych metod jest zastosowanie,  tak zwanego migomatu, który jest łatwy w obsłudze przez to świetnie sprawdza się wśród początkujących spawaczy. Nadaje się do prac, gdzie wymagane są wysokie temperatury;
  • spawanie metodą TIG – to wyjątkowo uniwersalny sposób spawania. Radzi sobie z spawem różnych rodzajów metali i pozwala na pracę na różnych płaszczyznach. Metodę TIG stosuje się do spawania miedzi, aluminium, tytanu i innych stopów nieżelaznych.
  • spawanie metodą MMA – to najbardziej uniwersalna i stosunkowo prosta w obsłudze metoda spawania łukowego.  Daje ona sporą elastyczność ponieważ narzędzia spawalnicze tego typu nadają się do transportu. Dzięki temu MMA wykorzystuje się w branży budowlanej oraz okrętowej, jako że istnieje możliwość spawania nawet pod powierzchnią wody. Kolejną kwestią, która wpływa na uniwersalność tej techniki jest to, że nadaje się do łączenia zarówno cienkich, jak i grubych materiałów.

Jak wybrać najlepszy kurs spawacza?

Kurs na TIG, MIG czy MAG? Niestety nie możemy zaoferować jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każda z tych metod znajduje zastosowanie w innej branży i ma swoje wady i zalety. Idealnym wariantem byłoby więc spróbowanie się w każdej z metod i określenie swoich predyspozycji. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, to przed wyborem konkretnego kursu spawacza, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Spawanie stali metodą TIG
  • Nasze doświadczenie w branży,
  • Poziom nauczania w danej szkole. W tym celu można zapoznać się z opiniami absolwentów lub uczestniczyć w dniu otwartym danej placówki,
  • Przeanalizować program i czas trwania danego kursu,
  • To, czy planujemy pracować na terytorium Polski, czy też zagranicą (Na terenie krajów Unii Europejskiej wymagane są inne uprawnienia, aniżeli w naszym kraju),
  • Popyt na dane usługi w naszej okolicy. Warto wtedy sprawdzić, jakie firmy funkcjonują w danym regionie, a także sprawdzić wakaty na stanowisko spawacza,
  • Określić jaki materiał jest najbardziej popularny w danym regionie.