Jeśli kliknąłeś w ten tytuł, to pewnie stoisz przed wyborem jednej z metod pokrycia elementów metalowych i nie potrafisz zdecydować co jest lepsze ocynk czy malowanie proszkowe. Nie wiesz czy malowanie proszkowe ogrodzenia to dobry pomysł? Może jednak w tym przypadku lepszy będzie ocynk? Obie te technologie mają swoje plusy i minusy oraz stosowane są w różnych branżach. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie lakiernictwa, to bez problemu możesz zgubić się w gąszczu często w sprzecznych informacji na ten temat, co może uniemożliwić Ci wybranie najlepszego rozwiązania. Dlatego też w tym artykule dokładnie opiszemy zalety i wady obu metod i podpowiemy, która z nich będzie najodpowiedniejsza do realizacji twojego projektu.
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 μm) farby w postaci proszku na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym. W metodzie pokrycia proszkowego stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej, są to:
- natrysk elektrostatyczny – metoda wysokonapięciowa 40-100 kW, potocznie zwana „koroną”,
- natrysk elektrokinetyczny – metoda tarciowa, zwana „tribo”
W kolejnym etapie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji.
- Zalety malowania proszkowego:
- znaczne oszczędności energetyczne dzięki możliwości stosowania zamkniętych układów wentylacji,
- brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska,
- prawie 100% wykorzystanie materiału malarskiego (możliwość odzysku nieosadzonych cząstek proszku),
- otrzymywane powłoki dzięki swojej grubości (60-80 μm) znakomicie maskują niedokładności obróbki mechanicznej,
- Wady malowania proszkowego:
- Drogi sprzęt,
- Czasochłonność procesu.
- Mniejsza ochrona antykorozyjna w porównaniu do cynkowania
Na czym polega ocynk?
Cynkowaniem określamy ogół operacji mający na celu pokrycie powierzchni przedmiotów stalowych cienką, silnie przylegającą powłoką cząsteczek cynku w celu zapewnienia ochrony przed korozją powodowaną działaniem czynników atmosferycznych. Ta technika, popularnie nazywana ocynkiem chroni przed oddziaływaniem powietrza i wody, które niszczą powierzchnie metalowe. Cynk stanowi świetną barierą ponieważ nie wchodzi w reakcje ze tymi elementami. Ocynk jest wytrzymały, odporny na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne oraz erozję.
- Najpopularniejsze metody cynkowania to:
- natryskowa – proces polegający na rozpylaniu płynnego cynku na powierzchni stali. Jest to metoda mało obciążająca przedmiot, niestety nie pokrywa trudnodostępnych miejsc,
- proszkowa – polega na umieszczeniu przedmiotu w sproszkowanym cynku, w temperaturze 350-400 stopni przez co najmniej kilka godzin.
- galwaniczna – odpowiednio przygotowaną powierzchnię poddaje się zanurzeniu w elektrolicie, zawierającym związki cynku.
- ogniowa – polega na zanurzeniu przedmiotu w cynku rozgrzanym do temperatury 450-500 stopni.
Zalety ocynku:
- Zwiększona wytrzymałość,
- Odporność na uderzenia,
- Dłuższa żywotność powłoki,
- Ochrona przed korozją,
Ocynk czy malowanie proszkowe?
Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być połączenie obu tych metod, a mianowicie polecamy rozpocząć od ocynku, a następnie przejść do malowania proszkowego. Jeżeli natomiast chcemy wybrać jedną metodę, musimy przeanalizować usytuowanie elementu, oraz zdecydować, czy ważniejszy jest estetyczny wygląd, czy podwyższona ochrona antykorozyjna. Ogrodzenie ocynkowane i malowane proszkowo będzie bezsprzecznie najwytrzymalsze. Umiejętne przygotowanie ocynku przed malowaniem pozwala na uzyskanie estetycznego wyglądu.