Malowanie proszkowe drewna – na czym polega?

Malowanie proszkowe jest obecnie najpopularniejszą metodą pokrycia materiałów o różnej fakturze i wykonanych z różnych materiałów. Dlaczego? Ponieważ jest to zdecydowanie najtrwalszy, najkorzystniejszy cenowo i najlepszy pod względem pokrycia wariant w lakiernictwie. Najczęściej stosuje się go podczas pokrywania powierzchni metalowych, coraz częściej jednak malowanie proszkowe wykorzystuje się podczas lakierowania drewna. I właśnie specyfiką tego procesu zajmiemy się dzisiaj.

Zastosowanie malowania proszkowego w pokryciu drewna

Niedawno pisaliśmy już o zaletach malowania proszkowego, ale z chęcią je przypomnimy. Wśród najważniejszych korzyści, płynących z zastosowania tej metody jest jej ekonomiczność, efektywność, wytrzymałość i ekologiczność. Dynamiczny postęp w branży lakierniczej sprawia, że malowanie proszkowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Ta sytuacja podobnie przedstawia się także do w odniesieniu do materiałów naturalnych. Malowanie proszkowe drewna to zdecydowanie najkorzystniejsza z dostępnych na rynku opcji lakierowania tego typu materiałów. Metodą proszkową są lakierowane między innymi płyty drewniane oraz płyty pilśniowe, potrzebne do produkcji mebli, dekoracji i innych akcesoriów drewnianych.

Jak przygotować powierzchnię drewnianą do malowania proszkowego?

Drewno, przed rozpoczęciem malowania proszkowego należy odpowiednio odtłuścić oraz  pozbawić  zabrudzeń i uszkodzeń powierzchni. Gdy sposobem proszkowym planujemy pokryć powierzchnię drewna uprzednio lakierowanego, po pierwsze należy usunąć warstwę lakieru poprzez zeszlifowanie jej papierem ściernym o grubszej ziarnistości, na przykład w przedziale między 50 a 80. Podczas szlifowania, najważniejsze jest żeby poruszać się zgodnie z kierunkiem słojów, to gwarantuje nienaruszalność powłoki. Następnie należy wyrównać tę powierzchnię papierem o wyższej ziarnistości w celu domknięcia włókien. Takie przygotowanie znacznie zwiększa jakość oraz trwałość pokrycia powierzchni drewnianej. Możliwy też jest proces mający na celu uzyskanie efektu drewnianej powierzchni poprzez malowanie proszkowe imitacji drewna. Pozwala ono uzyskać efekt drewna, bez ścinki lasów.

Na czym polega malowanie proszkowe drewna?

Malowanie proszkowe jest technologią lakierniczą, która znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach i która sprawdza się w pokryciu wielu rodzajów powierzchni. Zdecydowanie najczęściej farbami proszkowymi są pokrywane elementy metalowe, jednak  ta tendencja się zmienia i obecnie technika malowania proszkowego jest również z powodzeniem wdrażana jeśli chodzi o pokrycie drewna.

Malowanie proszkowe drewna przebiega w następujący sposób. Farbą w formie proszku pokrywa się na wybrane drewniane elementy, które wcześniej wymagają wyczyszczenia i odtłuszczenia. Naelektryzowane cząsteczki proszku przyczepiają się do lakierowanej powierzchni za sprawą działania sił elektrostatycznych. Po przeschnięciu farby,  pomalowane przedmioty wypala się następnie  się w specjalnym piecu, w temperaturze plasującej się między 180 a 200 stopni Celsjusza by zapewnić stopienie się i polimeryzację proszku, który w ten sposób przybiera postać lakieru.

Z tego względu malowanie proszkowe drewna stanowi jeden z najtrwalszych i najdokładniejszych sposobów pokrycia tego typu materiałów obecnie dostępnych w branży lakierniczym.