Malowanie za pomocą naelektryzowanych farb do tej pory było całkiem drogim przedsięwzięciem i domeną wyłącznie najbardziej wyspecjalizowanych warsztatów samochodowych i zakładów lakierniczych. Jednak ostatnio branża lakiernicza bardzo się rozwinęła, co spowodowało spadek cen i wzrost dostępności specjalistycznego sprzętu do malowania proszkowego. Obecnie niemal każdy trochę bardziej zaangażowany majsterkowicz i domorosły lakiernik może wykorzystać tę technologię pod warunkiem, że dysponuje wystarczającym czasem i wiedzą na temat malowania proszkowego. W jaki więc sprzęt do malowania proszkowego na początek należy zakupić?
Na czym polega malowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe to innowacyjna metoda w lakiernictwie, jednak jeżeli opanujemy podstawowe informacje i nabędziemy odpowiedniej jakości sprzęt, to nie okaże się to tak skomplikowane jak się zdaje na pierwszy rzut oka. Ale po kolei, na czym polega malowanie proszkowe?
Otóż, w procesie malowania proszkowego, wykorzystuje się cząsteczki farby w formie proszku, które w dalszej kolejności zostają naelektryzowane przy pomocy specjalnego narzędzia lakierniczego, jakim jest pistolet do malowania proszkowego i rozpylone na metalową, przewodzącą, czy drewnianą powierzchnię. Załadowanie oraz nałożenie pierwszej warstwy pokrycia, następuje za sprawą natrysku elektrokinetycznego, czyli triboelektryzacji, potocznie nazywanej „tribo”, lub ewentualnie elektrostatycznego, czasem określanego jako „korona”. Metoda korona wykorzystywana jest głównie w przypadku do malowania metalu, ponieważ farba przyczepia się przez zjawisko elektrostatyki, w przypadku innych materiałów, nie przewodzących prądu wykorzystuje się metodę tribo, gdzie nie jest wykorzystywane napięcie.
Kolejny etap polega na utwardzeniu powierzchni farby. W tym celu musi być ona poddana działaniu wysokiej temperatury, która na początku stapia tę warstwę, a potem powoduje jej zaschnięcie. Do tych celów niezbędny jest specjalistyczny piec do malowania proszkowego.
Jakie narzędzia są niezbędne do malowania proszkowego?
Jak mogliśmy zauważyć, czytając poprzedni akapit, nawet na początku przygody z tą metodą pokrycia, niezbędny nam będzie odpowiedni sprzęt do malowania proszkowego. Przyjrzyjmy się mu zatem bliżej.
Wyróżniamy dwa podstawowe typy lakierni proszkowych automatyczną i ręczną. Automatyczna jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się tym iż specjalistyczna maszyna nanosi automatycznie farbę w kabinie lakierniczej. Pełna automatyzacja tego procesu sprawia, że idealnie nadaje się do seryjnego malowania wielu przedmiotów. Wynika to z faktu, małej ekonomiczności tej metody — w przypadku częstej zmiany kolorów, koszty mogą być zbyt wygórowane, a przez to staje się ona nieopłacalna. Ręczne lakiernie proszkowe wyposażone są natomiast w aplikator, przy pomocy którego nanosi się farbę za pomocą pistoletu lakierniczego
- Aplikator i pistolet do malowania proszkowego
Podstawowym narzędziem w procesie malowania proszkowego jest odpowiedni aplikator oraz pistolet do malowania proszkowego. Działanie aplikatora proszkowego w metodzie tribo polega na doprowadzeniu farby w formie proszku przez komorę mieszania do rurki ładującej. W rurce tej, farba w proszku wprawiana jest w ruch, następnie proszek poddawany jest przyspieszeniu i zawirowaniu przy użyciu sprężonego powietrza. Koniec tego procesu odbywa się w następujący sposób: przez wspomnianą już rurkę ładującą, farbie w wyniku procesu tarcia nabiera ładunku elektrycznego i takie naładowane cząsteczki farby wydmuchiwane są na zewnątrz, a na koniec przyciągane są do uziemionych przedmiotów.
W przypadku technologii aplikatora napięciowego ( korona ) dzięki kaskadzie wysokonapięciowej zintegrowanej w pistolecie lakierniczym wytwarzane jest pole elektrostatyczne pomiędzy elementem, a pistoletem. Farba proszkowa dzięki oddziaływaniu zjonizowanego powietrza otrzymuje ujemny ładunek elektryczny ( w stosunku do uziemionego detalu ) dzięki czemu przykleja się do elementu według sił pola elektrostatycznego. Aplikatory te najczęściej wykorzystywany jest do powierzchni metalowych, ponieważ jego działanie oparte jest na zjawisku elektrostatyki, które w przypadku innych tworzyw, nie doszłoby do skutku.
Pistolet do malowania proszkowego, to najważniejszy element tego procesu, więc warto zainwestować w odpowiedni, sprawdzony model.
- Piec do malowania proszkowego
Piece do polimeryzacji farby proszkowej mają na celu wygrzewania i wypalanie elementów pokrytych lakierem proszkowym. Nagrzewanie ma miejsce poprzez ciągły obieg powietrza powodowany działaniem zespołu wentylatorowego. W trakcie procesu wygrzewania farba do malowania proszkowego topi się, a na powierzchni przedmiotu tworzy się jednorodna struktura farby o odpowiedniej przyczepności względem przedmiotu pokrywanego proszkowo.
Stabilna wartość temperatury oraz szeroki zakres regulacji w czasie stapiania proszku czynią piec przydatny dla każdego rodzaju farby proszkowej. Piec do malowania proszkowego nie nagrzewa się do nadzwyczajnie wysokich temperatur, ponieważ pożądana jej wysokość w tym procesie wynosi między 140 a 200 stopni C.
- Kabina lakiernicza
Ostatnią już składową sprzętu do malowania proszkowego jest kabina malarska. Kabina do malowania proszkowego to urządzenie służące do elektrostatycznego pokrywania przedmiotów, które składa się, między innymi, z systemu filtracyjnego, wentylatorów, układu odzysku farby proszkowej, a także systemów filtrów oczyszczających, urządzeń pomiarowych, kontrolnych, ostrzegawczych i elektrycznych. Kabiny do malowania proszkowego mogą być wykonane z blachy nierdzewnej, malowanej proszkowo bądź PCV. Tak jak wspominaliśmy na początku artykułu, istnieją dwa podstawowe typy kabin – automatyczne oraz manualne.
Lakiernie do malowania proszkowego najczęściej wykorzystywane są w produkcji seryjnej przeróżnych przedmiotów, zarówno wielko, jak i mało gabarytowych. Jako że malowanie proszkowe stosuje się w wielu różnych branżach, to i kabiny stosuje się na co dzień do malowania samochodów, części samochodowych, dekoracji, mebli, statków, grzejników i wiele, wiele innych. Jeśli więc planujesz rozpocząć swoją przygodę z pokryciem proszkowym, to teraz jest świetny moment żeby zacząć.