Malowanie proszkowe, to dość zaawansowana technika lakiernicza. Nie należy ona do najprostszych i wymaga niejakiego przygotowania oraz odpowiedniego sprzętu. Dlatego też zanim rzucisz się na głęboką wodę i rozpoczniesz swoją przygodę z malowaniem proszkowym, rekomendujemy zapoznać się ze specyfiką tej metody. Dobrą wiadomością natomiast powinno być dla Ciebie to, że gdy będziesz już dysponował wystarczającą wiedzą na ten temat, stworzenie domowego warsztatu do malowania proszkowego, nie okaże się tak wielkim wyzwaniem, jak mogłoby się wydawać na początku. Przyjrzyjmy się zatem temu bliżej i sprawdźmy, jak przygotować się do tego żeby z powodzeniem zająć się malowaniem proszkowym w domu.
Malowanie proszkowe w domu, instrukcja jak stworzyć domowy warsztat lakierniczy.
Koszt lakierni proszkowej oraz wszystkich elementów potrzebnych do stworzenia warsztatu do malowania proszkowego z początku może wydać się dość wysoki, jednak po przyjrzeniu się temu bliżej zauważymy, że większość wydatków jest jednorazowych, dlatego w długoterminowym rozrachunku, może okazać się to bardzo opłacalne.
Zestaw do malowania proszkowego – od czego zacząć?
Zestaw do malowania proszkowego powinien składać się z kilku kluczowych elementów, są to: agregat malarski, piec oraz kabina do malowania proszkowego. W malowaniu proszkowym równie ważne jak rozpylenie farby, jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. W tym celu należy stworzyć odpowiednie warunki do szlifowania, polerowania i czyszczenia. W miejscu do czyszczenia kluczowe będzie odpowiednie oświetlenie, możliwość odpylenia oraz odpowiedni przewiew. Do tego potrzebne są mocne żarówki halogenowe oraz wyciąg lub dobra wentylacja w garażu.
- Kabina do malowania proszkowego
Specjalistyczna kabina do malowania proszkowego może być z początku z powodzeniem zastąpiona przez odpowiednio przystosowany warsztat, czyli taki który posiada system wentylacji oraz wyciągu.
- Agregat malarski
Podstawowym elementem niezbędnym do malowania proszkowego w domu jest agregat malarski ponieważ właśnie za jego pomocą będziemy w stanie nałożyć farbę na wybraną przez nas powierzchnię równomiernie. Zakup agregatu malarskiego może być uważane za dość kosztowną inwestycję ponieważ koszt zakupu dobrego agregatu malarskiego jest dość wysoki. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że agregat tego typu będzie służył przez wiele lat oraz fakt, że dzięki niemu będziemy w stanie nanieść farbę w sposób wydajny, czyli zużywając przy tym minimalną ilość farby proszkowej, a pokrywając przy tym maksymalnie dużą powierzchnię.
- Piec do malowania proszkowego
Z uwagi na specyfikę tej metody, czyli fakt, że rozpylona farba w postaci proszku musi być następnie stopiona, co tworzy solidną powłokę, kolejnym wydatkiem powinien być zakup pieca. Na początek niekoniecznie musi to być specjalistyczny piec do malowania proszkowego, chociaż takie urządzenia sprawdzają się najlepiej. Jednakże stosunkowo niska temperatura potrzebna do wypalenia elementów (waha się ona między 140 a 200 stopni Celsjusza), sprawia, że na początek może wystarczyć nam niededykowany do tego piec. Wystarczy żeby był dostatecznie duży, żeby zmieściły się w nim przedmioty, które chcesz pomalować.