Gięcie blach za pomocą prasy krawędziowej – proces niezbędny podczas seryjnej produkcji elementów stalowych.

Gięcie blach przy pomocy prasy krawędziowej dla laików, może wydawać się bardzo niszową i niepopularną usługą. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak często metodę tę wykorzystuje się w procesach produkcyjnych. Gięcie blach za pomocą prasy krawędziowej to nieodzowna część w przemyśle i produkcji wszelkich możliwych produktów wykonanych z metalu lub blachy. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że gięcie blach jest procesem wręcz niezbędnym podczas seryjnej produkcji elementów stalowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat gięcia blach, dowiedzieć się jak często wykorzystuje się je w produkcji i zaskoczyć swoich znajomych ogromem swojej wiedzy? Postaramy się Ci to ułatwić i zaprezentować wszystkie najważniejsze informacje w pigułce.

Zaczniemy od początku i w pierwszej kolejności, przypomnimy Ci kilka najważniejszych informacji na temat gięcia blach.

press brake-01

Jak wygląda gięcie blach podczas produkcji elementów stalowych?

Gięcie blachy polega na oddziaływaniu na płaszczyznę, w sposób ukierunkowany na zmianę kształtu arkusza przy pomocy odpowiedniego nacisku i siły, w wyniku czego można zaobserwować trwałą zmianę krzywizny giętej blachy. Co istotne, gięcie blach nie prowadzi do znaczącej różnicy w jakości, grubości i właściwościach danego arkusza blachy. Procedura gięcia daje możliwość dowolnego formowania elementów giętych do stosunkowo skomplikowanych kształtów. Dzięki gięciu można uzyskać arkusz z bardzo dużą ilością zgięć różnych rozmiarów, co jest niezwykle przydatne podczas produkcji elementów stalowych i metalowych. Warto także przypomnieć, że gięcie blach to cały zespół różnych usług obróbki plastycznej, takich jak wyginanie, prostowanie oraz zwijanie blach o różnych kształtach i grubościach. 

Jak wygląda gięcie blach za pomocą prasy krawędziowej?

Gięcie blach przy pomocy prasy krawędziowej ma na celu formowanie płaskich arkuszy blachy i zmianę jej wyglądu do pożądanego kształtu. Najczęściej do tego typu machinacji przystępuje się zaraz po przycięciu arkusza do odpowiedniego rozmiaru, a element obrabiany w prasie krawędziowej umiejscawia się na matrycy. W późniejszym etapie stempel naciska na element zmieniając jej kształt

Prasa krawędziowa, często nazywana krawędziarką , to narzędziem to wysokiej klasy, wiodące narzędzie do gięcia blach, cechujące się wysokim współczynnikiem precyzji i powtarzalności gięcia, dlatego to właśnie ten typ maszyny do obróbki plastycznej jest wykorzystywany najczęściej do produkcji elementów stalowych, a także tych, wykonanych z innych rodzajów tworzyw metalowych.  Stosowanie prasy krawędziowej, wyposażonej w odpowiednie stemple, formy i matryce umożliwia felcowanie oraz gięcie blachy pod dowolnym kątem, jednak najważniejszą zaletą jest to, że krawędziarka, daje możliwość uzyskania wielu, identycznych zgięć na różnych arkuszach blach.  

Original picture size: 2362 x 1569 pixels
File by graphics@finn-power.com

Zastosowanie gięcia blach za pomocą prasy krawędziowej w produkcji elementów stalowych.

Większa część elementów wykonanych z blach poddawana jest obróbce przy pomocy prasy krawędziowej i jest to kluczowy element przy produkcji elementów stalowych. Najczęściej wykorzystuje się tę usługę:

  • W branży budowlanej – parapety, okapy, rynny, hydraulika,
  • Przy tworzeniu karoserii samochodów i motocykli, traktorów, naczep i przyczep samochodowych,
  • Przy produkcji elementów kostrukcyjnych,
  • Części maszyn oraz urządzeń wykorzystywanych w fabrykach oraz przedsiębiorstwach każdego typu,
  • W produkcji sprzętów codziennego użytku oraz wyposażenia domowego
  • W przemyśle stoczniowo-okrętowym, pociągowym oraz samolotowym,
  • W produkcji mebli metalowych,
  • W produkcji dekoracji,
  • Podczas wytwarzania sprzętu GSM oraz RTV i AGD – głównie obudowy.
  • Podczas produkcji płotów, bram i ogrodzeń.