Czym różni się gięcie rur na giętarkach trzpieniowych od gięcia rur na giętarkach trójrolkowych?

Obecnie w Internecie znajdziemy setki ofert firm metalurgicznych i maszynowych, proponujące swoje usługi obróbki plastycznej materiałów metalowych. Przedsiębiorstwa prześcigają się we wzbogacaniu swojego asortymentu w najnowsze maszyny, podnoszeniu kwalifikacji swoich pracowników i wynajdywaniu najbardziej innowacyjnych i praktycznych metod obróbki. Co jednak ma zrobić przedsiębiorca, który nie jest mocno związany z branżą i brakuje mu wiedzy, potrzebnej do identyfikacji najlepszej metody gięcia rur i profili? Jak spośród tylu możliwości wybrać tę najodpowiedniejszy sposób?

            Po pierwsze, może uzupełnić braki w wiedzy, na przykład czytając niniejszy artykuł. Dzisiaj bowiem przekonamy się czym różni się gięcie rur na giętarkach trzpieniowych od gięcia rur na giętarkach trójrolkowych i po krótce przedstawimy zalety obu opcji.

Gięcie rur i profili na giętarce trójrolkowej czy też trzpieniowej?

Giętarki to jeden z typów urządzeń, służących do tak zwanej obróbki plastycznej metali. Głównym zadaniem giętarek jest zazwyczaj gięcie rur i profili wykonanych z metalu, które wymagają ponownego kształtowania. Czy różnią się te dwa typy maszyn? Zacznijmy od giętarki trójrolkowej.

Jest do dużo mniej zaawansowana maszyna, aniżeli giętarka trzpieniowa.  Z tego typu urządzenia korzysta się je w przemyśle samochodowym, podczas konstruowania maszyn i konstrukcji stalowych, czy też przy produkcji balustrad. Koszt takiej maszyny waha się w przedziale od kilku tysięcy do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Gięcie rur i profili na giętarce trójrolkowej odbywa się poprzez przepuszczenie materiału przez trzy matryce. Górna rolka dociska materiał przez co rura bądź profil zostaje wygięty. Gięcie tą metodą pozwala na uzyskanie łuków, bądź spirali. Giętarka trójkołowa oferuje nieco mniejsze możliwości jeśli chodzi o proces gięcia rur i profili, ponieważ na przykład w porównaniu z narzędziem trzpieniowym nie pozwana na wygięcia elementów pod kątem. Niezbyt dobrze sprawdzą się również tam, gdzie konieczne jest gięcie rur i profili o cienkich ścianach lub gdy pożądane jest zapewnienie  promieni gięcia o niewielkich rozmiarach, dlatego też w przypadku zleceń tego typu stosuje się głównie giętarki trzpieniowe.

Istnieją dwa podstawowe typy giętarek trzpieniowych. Pierwszy to tak zwana giętarka trzpieniowa manualna, która napędzana jest hydraulicznie lub elektrycznie. Jednak powoli odchodzi ona do lamusa z uwagi na dostępność giętarki trzpieniowej sterowanej numerycznie (CNC). Jest to zaawansowana maszyna sterowana numerycznie, co powoduje, że maszyna sama podaje rurę, a następnie ją obraca. Koszy takiej maszyny jest znacznie wyższy niż giętarki trójrolkowej i wynosi zwykle kilkaset tysięcy złotych, jednak pełna automatyzacja gięcia rur i profili gwarantuje szybki czas realizacji, wysoką powtarzalność oraz niski margines błędu, dlatego ten typ maszyny obecnie cieszy się największą popularnością.

Giętarka trzpieniowa gnie materiał poprzez wsunięcie trzpienia do rury bądź profilu, a następnie wygięcie elementu do wymaganego kąta. W zależności od rodzaju matrycy  mamy możliwość otrzymania różnego promienia gięcia. Skorzystanie z giętarki trzpieniowej pozwala otrzymać gięcie rur i profili pod odpowiednim kątem.