Czym jest lakierowanie proszkowe?
Malowanie proszkowe cieszy się dużą popularnością już od kilkudziesięciu lat. Jest to niezawodna metoda pokrywania farbą najróżniejszych powierzchni. Lakierowanie proszkowe odbywa się poprzez rozpylenie farby proszkowej na malowanym przedmiocie. Naelektryzowane cząsteczki farby proszkowej są kierowane na powierzchnię przewodzącą. Tworzą warstwę, która dzięki siłom przyciągania utrzymuje się na powierzchni lakierowanego materiału. Aby lakierowanie proszkowe przebiegło pomyślnie, niezbędne jest wcześniejsze, bardzo dokładne przygotowanie materiału. Poddawany obróbce element musi być oczyszczony z brudu, kurzu lub wszelkich innych zanieczyszczeń. Aby przeprowadzić proces jakim jest lakierowanie proszkowe, konieczne jest dokładne wygładzenie obrabianej powierzchni. W celu doprowadzenia jej do odpowiedniego stanu można zastosować na przykład: metodę piaskowania.
Lakierowanie proszkowe- proces
Po dokładnym oczyszczeniu oraz zabezpieczeniu materiału, można przejść do wykonywania procesu jakim jest lakierowanie proszkowe. Wyróżniamy dwie jego metody . Pierwsza z nich to metoda wysokonapięciowa, wykorzystująca natrysk elektrostatyczny. Jej dużą zaletą jest możliwość bezproblemowego kontrolowania całego procesu jakim jest lakierowanie proszkowe. Stosowane do jej przeprowadzenia urządzenia wytwarzają ujemny ładunek w cząsteczkach farby. Lakierowana proszkowo powierzchnia, naładowana dodatnio, przyciąga cząsteczki w wyniku powstania pola elektrostatycznego. Druga metoda, przeprowadzana przez natrysk elektrokinetyczny nosi nazwę trybostatyczna lub tarciowa. Pozwala ona łatwo i równomiernie polakierować wszystkie elementy, nawet te o bardzo skomplikowanych kształtach. Taki rodzaj lakierowania proszkowego, znany jest również jako metoda tribo. Główną rolę odgrywa w nim energia kinetyczna. Cząsteczki farby ładują się w wyniku tarcia o wnętrze aplikatora. Po zderzeniu z powierzchnią przylegają do niej. Lakierowanie proszkowe elektrostatyczne to proces bardzo wymagający. W celu jego przeprowadzenia musi zostać spełnionych kilka kluczowych warunków. Bardzo ważnym z nich jest odpowiednia przestrzeń, w której odbędzie się lakierowanie proszkowe. Warsztat powinien być zaopatrzony w dobrej jakości przyrządy czyszczące powierzchnię, odpowiednią wentylację oraz oświetlenie.
Lakierowanie proszkowe a lakierowanie tradycyjne
Lakierowanie proszkowe ma wiele zalet. W porównaniu z tradycyjną metodą lakierowania prezentuje się dużo lepiej. Główna różnica między malowaniem proszkowym i lakierowym polega na rodzaju materiału wykorzystywanego do pokrywania powierzchni. Lakierowanie proszkowe odbywa się przy użyciu ciała stałego (utwardzonej farby w postaci proszku), druga metoda natomiast posługuje się cieczą. Lakierowanie proszkowe zapewnia dużo lepszą trwałość. Warto również zwrócić uwagę na wydajność farb proszkowych, ich zużycie w porównaniu z farbami wykorzystywanymi przez inne metody jest zdecydowanie niższe, a to bezpośrednio przekłada się na oszczędność pieniędzy. Farby proszkowe są ponadto nieszkodliwe dla środowiska naturalnego i dla zdrowia ludzkiego. Metoda jaką jest lakierowanie proszkowe daje możliwość uzyskania gładkiej, jednolitej powierzchni oraz różnorodnego wykończenia: od matu do wysokiego połysku.
Zastosowanie lakierowania proszkowego
Lakierowanie proszkowe to metoda stosowana głównie do wykańczania powierzchni metalowych na przykład: aluminiowych lub stalowych. W ostatnich latach rozwój technologii poszerzył jednak zakres zastosowania tej metody. Wysoka trwałość oraz odporność na działanie czynników atmosferycznych umożliwiają wykorzystanie lakierowania proszkowego na wielu płaszczyznach. Metoda ta jest stosowana przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym do lakierowania na przykład: karoserii samochodowych, czy felg. Brak zacieków, odprysków, ochrona przed wilgocią i wysokimi temperaturami pozwala na zastosowanie tego typu malowania w branży budowlanej, przy tworzeniu powłok na rynnach lub kaloryferach. Jako, że lakierowanie proszkowe jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, wykorzystuje się je także do wykańczania przedmiotów codziennego użytku na przykład: klamek, lamp, ozdób, a nawet zastaw stołowych.