Zastosowanie stalowych pergoli na osiedlach

Wraz z postępującą modernizacją i urbanizacją polskich miast i wsi, nasze osiedla robią się coraz bardziej przystosowane naszych potrzeb i dopasowane do wymagań codzienności. Na nowoczesnych osiedlach widzimy praktyczne stojaki i wiaty rowerowe, wspaniałe place zabaw, czy schudnie wyglądające altany śmietnikowe. Wszystkie te elementy małej architektury sprawiają, że żyje nam się lepiej, a nasza okolica nie straszy już rozsianymi dookoła śmietników odpadami i byle jak zaparkowanymi jednośladami. I choć często o tym zapominamy, czasami takie proste pomysły, jak pergole jako zadaszenia śmieci, znacząco poprawiają jakość naszego życia. Dlatego dzisiaj opowiemy o tym, jak pergole stalowe mogą przydać się w aranżacji przestrzennej twojego obiektu, oraz dlaczego tak proste elementy, jak wiaty na śmieci, powinny znaleźć się na każdym osiedlu, czy zakładzie  pracy.

Czym są pergole?

Pergole to budowle zewnętrzne zazwyczaj składające się z dwóch rzędów podpór i ułożonego na nich układu belek, lekkiej kratownicy lub innych konstrukcji. Ich głównym zastosowaniem jest zacienianie i ochrona pewnej przestrzeni przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak światło słoneczne, śnieg, czy deszcz. Pergole znalazły swoje miejsce w architekturze i urbanistyce już w czasach średniowiecza, chociaż ich wygląd nieco zmieniał się w zależności od zmieniających się trendów i ich zastosowania. A pergole osiedlowe mają ich naprawdę sporo! Pergole stalowe świetnie sprawdzają się jako altany śmietnikowe i wiaty rowerowe, natomiast metalowe, lub wykonane z połączenia drewna i metalu będą idealne jako zadaszenia domowe i ogrodowe. Zadaszenia na rowery, czy pergole śmietnikowe przybierają najróżniejsze formy i są wykonane z różnego rodzajów materiałów, począwszy od masywnych konstrukcji do lekkich drewnianych projektów, ale o tym szczegółowo porozmawiamy za moment.

Zastosowanie pergoli osiedlowych

Pergole i wszelkiego typu zadaszenia użytkowe i ogrodowe to niezwykle ważne i praktyczne elementy każdej przestrzeni, jednak poza swoją praktyczną funkcją mogą także dodać nieco stylu i eleganckiego sztrychu każdemu parkowi, alejce, ogrodowi, czy przestrzeni fabrycznej, nawet jeśli ich przeznaczenie nie będzie należało do najatrakcyjniejszych. Jakie są najpopularniejsze zastosowania pergoli osiedlowych?

Pergole jako zadaszenia na śmieci

Altany śmietnikowe i wiaty na śmieci to niezbędny element wyposażenia każdego ogrodu, osiedla, czy zakładu przemysłowego! Dlaczego? Powody są dość prozaiczne, ale przez na pewno nie mniej ważne! Wiaty na śmieci to kluczowy element każdej przestrzeni publicznej, ponieważ pozwala na utrzymanie porządku. Szczególnie dobrze sprawdzają się tu pergole stalowe, które są wytrzymałe i solidne. Stalowe altany śmietnikowe pozwalają na zachowanie przestrzeni w idealnym stanie, a przy tym wyglądają schludnie i elegancko przez lata.

Pergole jako wiaty rowerowe

Ustaliliśmy już, że pergole stalowe wspaniale nadają się do wykorzystania jako wiaty na śmieci. Czy to jednak jedyne ich zastosowanie w przestrzeni publicznej? Jasne, że nie! Poza śmieciami, na osiedlach zadaszenia wymagają także nasze jednoślady! I w tej kwestii znowu triumfy święcą pergole stalowe, ponieważ są wytrzymałe, długowieczne i odporne zarówno na działanie czynników atmosferycznych, jak i uszkodzenia mechaniczne. Decydując się na pergole stalowe jako wiaty rowerowe, możesz mieć pewność, że ten wydatek ci się opłaci!

Pergole jako miejsca spotkań i odpoczynku

Omówiliśmy już te najbardziej praktyczne zastosowanie zadaszeń osiedlowych, więc przyszedł czas na coś ciekawszego! Wiedziałeś, że pergole stalowe można także wykorzystać, jako altany? Pergole z wygodnymi ławkami i stołem mogą stać się prawdziwym centrum osiedlowego życia towarzyskiego! To miejsce odpoczynku i spokoju, które przyda się na każdym osiedlu. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czego brakuje tej przestrzeni, a masz już wiaty rowerowe i altany śmietnikowe, to może czas pomyśleć o pergoli?

Jakie pergole wybrać?

Jak już ustaliliśmy, pergole to zarazem bardzo proste, jak i ciekawe konstrukcje budowlane, które znajdują szerokie zastosowanie w zagospodarowaniu przestrzennym domów, firm, ogrodów i parków. Jak wybrać pergolę idealną? Przede wszystkim postaw na jakość, wytrzymałość,  praktyczność i ponadczasowy wygląd! Jeśli chcesz wykorzystać pergole  jako zadaszenia na śmieci, to postaw na modele proste, ale szczelne i wytrzymałe. W tych celach najlepiej sprawdzają się pergole stalowe, które nie korodują i są bardzo solidne i wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Podobnie sprawy mają się w przypadku zadaszeń rowerowych – w tym przypadku również koronne miejsce na liście twoich priorytetów powinny zając wytrzymałość i szczelność. Innymi wariantami są pergole blaszane, betonowe i drewniane, jednak one lepiej nadają się jako zadaszenia tarasów i ogrodów. Wybór materiału już za nami. Co dalej? Poza materiałem, wybierając pergole, zwróć uwagę na jakość wykonania, doświadczenie i inne realizacje producenta, a także to, żeby dany model wyglądał schludnie i ponadczasowo.

A gdy będziesz szukał odpowiedniej pergoli, to koniecznie przejrzyj naszą stronę internetową! W naszej ofercie znajdziesz nie tylko najlepsze pergole stalowe, ale i praktyczne informacje na ich temat. Koniecznie rzuć okiem!