Skomplikowana technologia tańsza niż tradycyjne rozwiązania? – Wycinanie laserowe

Cięcie laserowe - 5

Wszyscy przyzwyczailiśmy się sądzić, iż wyłącznie najmniej zaawansowane technologicznie rozwiązania mogą kosztować grosze. Zwłaszcza jeśli chodzi o tak specjalistyczne i złożone usługi jak cięcie laserowe. Otóż w dzisiejszych czasach sprawy mają się zupełnie inaczej. To właśnie najbardziej innowacyjne metody oraz wyspecjalizowany sprzęt powodują obniżenie kosztów realizacji. Dlaczego tak się dzieje? Zaraz się przekonamy.

Cięcie laserowe - 3

Dlaczego cięcie laserem stanowi tańsze rozwiązanie niż tradycyjne metody obróbki mechanicznej?

Wycinanie laserowe optymalizuje koszty realizacji zleceń, w tym tych wielkogabarytowych, masowych lub wymagających dużej dokładności i precyzji. Jakie czynniki wpływają na niski koszt cięcia laserowego?

Niższa cena wycinania laserowego wynika między innymi z faktu automatyzacji tego procesu. Nowoczesne maszyny do cięcia laserowego obsługiwane są przez wyłącznie jedną osobę, co zmniejsza wydatki związane z wynagrodzeniem takiego specjalisty. Kolejnym aspektem tego zagadnienia jest także niezwykle niski margines błędu, co sprawia minimalizację konieczności poprawek lub ponownej realizacji cięcia, co niestety bywa nieuniknione gdy mowa o innych metodach cięcia.  Cięcie laserem nadaje się także do masowej produkcji nawet skomplikowanych elementów w stosunkowo krótkim czasie, co w przełożeniu na czas potrzebny na produkcje seryjną, mniejsze zużycie energii elektrycznej oraz wysoką precyzje gwarantuje obniżenie kosztów cięcia.

Cięcie laserem do najbardziej precyzyjna metoda z obecnie dostępnych. Wysoki współczynnik precyzji sprawia, że produkcja nawet najbardziej szczegółowych aranżacji możliwa jest do zrealizowania w szybkim czasie oraz bez konieczności wykonywania poprawek.

Kolejną kwestią, która bezsprzecznie wpływa na niski koszt związany z cięciem laserem, jest wygląd i jakość krawędzi przycinanych elementów. Są one gładkie i pozbawione nierówności, czyli niewymagające dalszej obróbki w postaci szlifowania czy piaskowania, a efekt końcowy jest gotowy do użytku lub pomalowania.

Jak przedstawia się koszt i możliwości cięcia laserem na tle innych metod cięcia?

Laserowe Cięcie Profili-1

Pewnie zastanawiasz się jak przedstawia się koszt cięcia laserem na tle innych metod. Możemy z całą pewnością powiedzieć, że jest to najlepsza metoda zarówno pod względem jakości i uniwersalności zastosowania, jak i niskiej ceny. Biorąc pod uwagę cięcie tlenowe, to należy przyznać, że jego koszt jest stosunkowo niski, jednak jednocześnie realizacja jest powolna. Natomiast cięcie plazmowe jest droższe oraz ustępuje cięciu laserem pod względem dokładności, i jego produkt wymaga późniejszej obróbki. Cięcie strumieniem wody na pozór wydaję się atrakcyjną metodą jeśli chodzi o dokładność, ale za to jest wybitnie długie w realizacji oraz wyjątkowo kosztowne. Tak, więc z tego porównania jasno wynika, że jeśli zależy Ci na atrakcyjnej cenie i dobrej jakości, to wyłącznie cięcie laserowe spełni Twoje oczekiwania.