
Meble metalowe od kilku sezonów ją najważniejszym elementem najpopularniejszych rozwiązań w aranżacji wnętrz. Surowe konstrukcje znajdziemy zarówno w stylistyce industrialnej, minimalistycznej, a nawet w bardziej nietuzinkowych projektach art deco dla dodania efektu solidności i surowości bogato zdobionym przestrzeniom. Popularność mebli metalowych stale rośnie nie tylko za sprawą ich wyglądowi, ale przede wszystkim ich niezwykłej funkcjonalności, łatwości w utrzymaniu, a także długowieczności poszczególnych elementów. Metalowe elementy wystroju tworzą niepowtarzalny industrialny nastrój, który przełamany drewnianym wykończeniem nabiera ciepła i przytulności. Meble metalowe zazwyczaj charakteryzują się prostymi i neutralnymi kształtami i to właśnie połączenie materiałów sprawia, że nabierają one elegancji i stylu.
Gięcie rur i profili czyli sposób na produkcję mebli metalowych
- Na czym polega gięcie rur i profili?
Gięcie to jedna z technologii obróbki materiału, najczęściej wykonanych z tworzyw metalowych, polegająca na trwałej zmianie krzywizny obrabianego materiału. Gięcie rur i profili może przebiegać na dwa sposoby, w odniesieniu do wymaganego rezultatu. W wypadku gdy zależy nam na tym, żeby produktem finalnym był przedmiot zakrzywiony, skręcony, lub skrzywiony to dany sposób nazywany jest wyginaniem. Drugą metodą jest gięcie mające na celu wyprostowanie obrabianego elementu. Proces ten określa się jako prostowanie tworzyw. Gięcia rur i profili dokonuje się przy użyciu specjalistycznych pras z wykorzystaniem tłoczników, stosując prasy krawędziowe oraz metodę owijania na wzorniku, czy też walcach. Gięcie rur i profili nie wywiera wpływu na właściwości techniczne materiału ani wygląd tworzywa.
- Czym charakteryzuje się gięcie rur i profili?
Gięcie rur i profili jest wymagającym umiejętności i doświadczenia sposobem obróbki mechanicznej. Z zalet gięcia korzysta się najczęściej w procesach kształtowania elementów metalowych. Gięcie profili i rur ma na celu nadanie wymaganego kształtu przestrzennego danemu elementami bez zmiany jego funkcjonalności. Gięcie rur i profili polega na rozciągnięciu części włókien materiału przy jednoczesnym zacieśnianiu innych elementów. W wyniku tego, otrzymujemy przedmiot o zmienionej krzywiźnie.

- Jakie rodzaje gięcia rur i profili istnieją?
Gięcie rur i profili może odbywać się zarówno drogą poddania elementów oddziaływaniu niezwykle wysokich, jak i niskich temperatur. Takie procedury nazywamy gięciem na ciepło lub zimno. Gięcie rur i profili na gorąco stosuje się głównie do grubszych materiałów, natomiast metoda gięcia na zimno, świetnie sprawdza się w przypadku cieńszych tworzyw. Kluczową kwestią podczas gięcia rur i profili jest zapewnienie nienaruszalności spójności poszczególnych włókien. Jeśli to nie zostanie zagwarantowane, wtedy istnieje prawdopodobieństwo, że gięcie będzie nietrwałe.
- Jakie zastosowanie znajduje gięcie rur i profili w procesie produkcji mebli?
Gięcie rur i profili przydaje się na każdym etapie produkcji mebli. Świetnie sprawdza się zarówno przy wytwarzaniu nóg stołów, ław czy krzeseł, jak i wtedy, gdy pragniemy uzyskać bardziej skomplikowane kształty, takie jak ozdoby szaf, ramy łóżek, stelaże i wiele, wiele innych.
- Jakie są główne zalety gięcia rur i profili przy produkcji mebli metalowych?
Gięcie stanowi ekologiczną i skuteczną metodę odkształcania elementów metalowych, co znajduje szerokie zastosowanie i wydaje się być jedyną optymalną opcją przy produkcji konstrukcji ław, stołów, krzeseł, ławek i nie tylko. Gięcie rur i profili pozwoli w prosty sposób i bez dodatkowych kosztów przygotować nogi stołów, oparcia ław, a nawet pozwoli na produkcje kompletnych krzeseł, itp. Gięcie nie zmienia parametrów i właściwości fizycznych danego tworzywa, więc elementy wykonane przy użyciu tej metody są solidne, trwałe i wytrzymałe. Gięcie rur i profili oferuje gwarancję powtarzalności elementów giętych, co jest niezwykle ważne przy produkcji dużych serii i kolekcji mebli metalowych.
- Dlaczego gięcie rur i profili najlepiej sprawdza się przy produkcji mebli?
Gięcie rur i profili znajduje szerokie zastosowanie w produkcji mebli z uwagi na to jakie elastyczne możliwości projektowe oferuje, niski koszt realizacji i błyskawiczny czas przygotowania powtarzalnych elementów. Dodatkowym atutem jest też niezwykle atrakcyjna cena danej usługi oraz minimalizacja odpadów poprodukcyjnych.
