Powtarzalność oraz precyzja wykonania blach giętych za pomocą prasy krawędziowej

              Blacha to jeden z podstawowych typów wyrobów hutniczych, którego specyfika tkwi w fakcie, mówiącym, że grubość danego materiału jest znacznie mniejsza od jego długości i szerokości. Grubość blach plasuje się w granicach od dziesiątych części milimetra do kilkudziesięciu milimetrów. Blachy mogą być gładkie lub posiadać fakturę powierzchniową, a dostarczane są w postaci płaskich arkuszy lub taśm zwiniętych w kręgi, które następnie, przy pomocy jednej z metod obróbki plastycznej doprowadzane są do pożądanego kształtu, wielkości i faktury. Ten rodzaj surowca jest stosowany niemal we wszystkich gałęziach przemysłu, dlatego odpowiednia technologia jego obróbki jest kluczowa w procesach produkcji części samochodowych, hydraulicznych, budowlanych, mebli metalowych, okrętownictwa, górnictwa, hutnictwa i wielu innych popularnych dziedzinach.

Gięcie blach przy pomocy pras krawędziowych jest obecnie jedną z uznanych za najlepsze i najbardziej wydajne metod obróbki plastycznej tego typu materiałów, dlatego zdecydowaliśmy się pomówić nieco o specyfice tej metody obróbczej.

Na czym polega gięcie blach przy użyciu prasy krawędziowej?

Technologia, polegająca na gięciu arkuszy blachy wymaga oddziaływania na płaszczyznę, której kształt pragniemy zmienić w odniesieniu do naszych potrzeb odpowiednią siłą, w konsekwencji czego, otrzymujemy gotowy płat blachy o trwale zmienionej krzywiźnie.  Co istotne, gięcie nie powoduje zmiany grubości samej blachy. Wykorzystując technikę gięcia, należącą do form obróbki plastycznej jesteśmy w stanie otrzymać wiele różnych skomplikowane kształtów, na przykład takie, które charakteryzują  się sporą ilością zagięć i wgłębień. W skład czynności charakterystycznych dla realizacji procesu gięcia wchodzą takie czynności jak, wyginanie,  prostowanie oraz zwijanie blach różnych grubości.  Gięcie blach przy wykorzystaniu pras krawędziowych to procedura, która polega na formowaniu płaskich części blachy do pożądanego kształtu przy pomocy specjalistycznych narzędzi, jakimi są prasy krawędziowe. Technika tak polega na tych, że obrabiany element kładzie się na specjalnej matrycy z otworem w kształcie litery V, a następnie, stempel wywiera nacisk na blachę, co powoduje jej wygięcie. Prasy krawędziowe są szeroko używane do procesów takich jak gięcie blach nierdzewnych, stalowych oraz gięcie blach aluminiowych.

Jakie są zalety zastosowania pras krawędziowych do gięcia blach?

Gięcie blach za pomocą pras krawędziowych gwarantuje niezwykłą precyzję odkształcania. Automatyczne prasy krawędziowe oferują najwyższy, dostępny na rynku współczynnik powtarzalności produkowanych elementów, a także szczegółowe wygięcie blach różnej grubości, w oparciu o nawet najmniejsze parametry. Prasy krawędziowe świetnie sprawdzają się do świadczenia usług polegających na gięciu blach stalowych czy też nierdzewnych, które w innym przypadku mogą być nieco kłopotliwe. Użycie wysokiej jakości giętarki gwarantuje precyzję kształtowania przedmiotów na najwyższym poziomie.

Gięcie blach za pomocą pras krawędziowych daje możliwość masowej produkcji odpowiednio dopasowanych elementów blaszanych w oparciu o specyfikę wymagań klienta. To zdecydowanie jest jedną z największych zalet tej metody obróbki w stosunku do przemysłu produkcyjnego, ponieważ gwarantuje w masową realizację zleceń bez uszczerbku na jakości. Gięcie blach przy wykorzystaniu prasy krawędziowe stanowi sposób na optymalizację procesów produkcyjnych z uwagi na możliwość masowej produkcji, precyzję gięcia, a także stosunkowo szybki czas realizacji. Natomiast dodatkowym atutem jest bezsprzecznie niska cena usługi, oraz wyeliminowanie możliwości błędów przy realizacji przez niemal całkowitą automatyzację procesu gięcia.

Do jakich procesów i materiałów zastosować prasy krawędziowe:

  • Gięcie blach aluminiowych,
  • Gięcie blach stalowych,
  • Gięcie blach nierdzewnych,
  • Gięcie blach wykonanych ze stopów tych metali.