Cięcie laserem – precyzyjnie wycięty kształt.

Cięcie laserem blach

Cięcie blachy laserem pozwala nam uzyskać pożądany i precyzyjnie wycięty kształt. Dzięki cięciu laserem możemy być pewni, że powtarzalność działań będzie jednakowa. Na początek zadajmy sobie pytanie czym jest samo cięci laserem. Po krótce pisząc jest to obróbka metalu, gdzie w trakcie używana zostaje wiązka laserowa i gaz techniczny, które rozprowadzają bardzo dużą ilość energii na powierzchni obróbki. Promień lasera dotyka powierzchni wypalanej a energia jest przenoszona na nią dzięki czemu cięcie jest wysoko precyzyjne.

Cięcie blachy laserem metodą wypalania polega na stopieniu metalu i za pomocą gazu technicznego wydmuchanie wypalonej części z większego elementu. Blacha jest wyrobem hutniczym, który posiada różną grubość i wytrzymałość na cięcie. Stało się już normą, że blacha jest wycinana laserowo. Nasza firma wykorzystuje laser do cięcia blach, profili, elementów metalowych w celu wykonania różnorodnych zamówień oraz wspaniałych mebli industrialnych. Laserowe cięcie blachy to przede wszystkim precyzja, dokładność, efektowność. Możemy ciąć różne grubości blach w zależności od modelu lasera. W wielu gałęziach przemysłowych sięgamy po detale cięcia laserowego. Przemysł motoryzacyjny, budowlany, lotniczy czy meblowy korzysta głównie z takiego cięcia z racji precyzji.

Zalety cięcia laserowego elementów metalowych są różne. Należą do nich np.: idealna gładkość krawędzi co sprawia, że detal nie wymaga już dalszej obróbki; możliwość bardzo dokładnego zaplanowania wypalenia blachy co zmniejsza ilość powstawania odpadów; wysoka precyzja co umożliwia wycinanie nawet najmniejszych elementów. Cięcie profili laserem jest podobne do cięcia blach. Daje nam dużo perspektyw w produkcji. Profile są jednymi z najważniejszych części maszyn. Laserowe cięcie profili jest procesem wysoce precyzyjnym. W tym celu potrzebujemy odpowiedniego sprzętu, co może zapewnić nasza firma. Za pomocą laserowej wiązki światła z łatwością i precyzją możemy przeciąć profil tak jak jest to nam potrzebne. Laserowe cięcie metalu jest co prawda dość młodą metodą, jednakże jest ona coraz częściej wybierana z racji, iż proces może być wykonany seryjnie nawet przy najmniejszych detalach.

Cięcie laserem rur stalowych

Sam laser jest świetną alternatywą do frezowania. Za pomocą lasera możemy nie tylko ciąć, wycinać, ale i rytować lub oznaczać detal. Cięcie laserem na potrzeby przemysłowe było znane już od lat 60 ubiegłego wieku. Zanieczyszczenie powietrza podczas cięcia laserem jest prawie znikome z racji braku kontaktu pomiędzy metalem a ostrzem – jest tylko wiązka światła topiąca metal.  Dzięki laserowi możemy wycinać dowolne kształty zarówno w blasze jak i w profilu. Dzięki laserowi obróbka metalu bez użycia sił naciskowych pozwala na obróbkę bez deformowania profili lub blachy. Laserowe cięcie profili jest już alternatywą do obróbki, gdzie za pomocą lasera możemy wycinać z precyzją najróżniejsze kształty w różnych grubościach profila czy blachy, dzięki czemu mamy nowe możliwości produkcyjne. Cięcie profili możemy wykonywać pod różnym kątem, co jest znacznym ułatwieniem w późniejszym procesie spawania. Dzięki technologii laserowej szybko i bardzo dokładnie możemy uzyskać żądany kształt. Poprzez cięcie laserowe metalu ograniczamy ilość odpadu oraz uzyskujemy gładkość krawędzi. Cięcie laserowe metali jest coraz częstszą metodą stosowaną w seryjnej obróbce metali. Niemalże każda branża korzysta z detali wyciętych na laserze. Dokładność z jaką mamy do czynienia w przypadku lasera jest wręcz nieprawdopodobna i gwarantuje możliwość wykonania najbardziej skomplikowanych kształtów.