CIĘCIE LASEREM – POWTARZALNOŚĆ PROCESU

Cięcie laserem to obecnie najszybsza i najnowocześniejsza metoda cięcia w metalu. Wycinanie trudno dostępnych miejsc i profili stało się dużo prostsze od kiedy zaczęto stosować tą metodę. Padające na powierzchnię skupione światło wiązki lasera, uderza w cięty element i nagrzewa jego powierzchnię, w wyniku czego następuje stopnienie lub odparowanie. Ważne jest, aby dobrać odpowiedni rodzaj cięcia, który zależny jest od grubości materiału. Cięcie reaktywne polega na wykorzystaniu strumienia tlenu bądź mieszaniny zawierającej tlen i argon. Tworzenie przerw w materiale, czyli wykorzystanie pęknięć, jest to metoda, w której stosuje się wiązki laserowe doprowadzające wybraną powierzchnię do niezwykle wysokiej temperatury, aczkolwiek element nie nagrzewa się w całości i nie następuje dzięki temu deformacja materiału. Kolejną metodą cięcia jest cięcie w stanie ciekłym, podczas którego dla precyzyjnego oczyszczenia powierzchni stosuje się argon bądź azot, jest to metoda stosowana do metali z wysokich stopów: aluminium, tytan i magnez. Obróbka elementu przy użyciu lasera umożliwia wykonanie wyprofilowanych i szczegółowych projektów.  

Cięcie laserowe odpowiada potrzebom wielu klientów, to doskonałe rozwiązanie dla tych, którym zależy na szybkim czasie realizacji i wysokiej jakości cięcia. Gotowy element posiada idealnie wycięte kształty, gdyż powtarzalność cięcia laserowego jest 100 procentowa. Efekt końcowy z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejsza jest precyzja wykonania. Kolejną, niezmiernie ważną zaletą cięcia laserowego jest maksymalne wykorzystanie materiału, osiągane poprzez optymalne rozmieszczenie wycinanych elementów. Jest to ogromną zaletą i pozwala na minimalizację kosztów.

Cięcie laserowe 3D umożliwia cięcie różnych kształtów rur i profili, co często jest niemożliwe do osiągnięcia stosując tradycyjne metody cięcia mechanicznego. Rury i profile używane są w wielu gałęziach przemysłu: budowlany, lotniczy, rolniczy, motoryzacyjny, meblowy i w wielu innych przedmiotach użytku codziennego. Proces, który jest szczegółowo przygotowany przez specjalistów, przebiega precyzyjnie i sprawnie. Dzięki dokładności cięcia każdy element wygląda identycznie, a krawędzie są czyste i gładkie. Po zakończonym procesie, elementy nie wymagają dodatkowej obróbki czy poprawek i są gotowe do użycia. To właśnie stopień powtarzalności który jest bezkonkurencyjny, jest czynnikiem decydującym o coraz to większej popularności zastosowania w pełni zautomatyzowanego procesu cięcia laserowego. Odpowiednio przeprowadzony proces równa się z gwarancją bezbłędności wycinania każdego, nawet najbardziej wymyślnego i/lub najmniejszego elementu. Pod względem dokładności i powtarzalności wycinanych elementów, żadna inna metoda nie może równać się z laserem. Proces ten sprawdza się znakomicie podczas cięcia różnego rodzaju materiałów takich jak: stali, aluminium, miedzi, metali, drewna czy tworzyw sztucznych.

Oprogramowanie lasera gwarantuje dokładność cięcia do 0,01 mm i charakteryzuje się estetyką wykonania oraz trwałością materiału. Wszelkiego rodzaju grawerowane elementy są odporne na ścieranie, środki chemiczne czy wysokie temperatury, dlatego też metoda ta jest coraz częściej stosowana do przedmiotów grawerowanych takich jak: tabliczki, identyfikatory potrzebne w hotelach, restauracjach i w wielu innych obiektach przestrzeni publicznej i nie tylko. Grawerowane przedmioty prezentują się świetnie, bezbłędna precyzja pozwala na zaoszczędzenie czasu i materiału. Cięcie laserowe umożliwia wykonanie nieskończenie wielu przedmiotów, z zachowaniem wszystkich szczegółów, nawet tych, które posiadają miniaturowe detale. Nowoczesne urządzenie, sterowane poprzez wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników, gwarantuje wysoką precyzję i powtarzalność wycinanych elementów, dlatego też jest metodą, na którą decyduje się wiele przedsiębiorstw, którym zależy na dokładności i szybkości realizacji zamówienia.