CIĘCIE LASEREM – DOKŁADNOŚĆ I PRECYZJA

Cięcie laserem blach stalowych
Cięcie laserowe azotem

Cięcie laserem to nowoczesna i szybka metoda precyzyjnego cięcia w metalu. Od kiedy zaczęto stosować tą metodę wycinanie trudno dostępnych miejsc i profili stało się dużo prostsze. Po zakończonym procesie elementy posiadają idealnie wycięte kształty, wycinanie nawet trudno dostępnych miejsc, odbywa się z perfekcyjną dokładnością. Optymalne rozmieszczenie wycinanych elementów umożliwia maksymalne wykorzystanie materiału. Efekt końcowy, pod względem jakościowym i wizualnym z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów, dla których najważniejsza jest precyzja i powtarzalność elementu. Po zakończonym procesie element nie wymaga dodatkowej obróbki i jest gotowy do użycia. Cięcie laserowe cechuje się precyzją, która jest nieosiągalna dla cięcia metodą tradycyjną, gwarantuje gładkie krawędzie, dzięki tym zaletom laser wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie wymagany jest najdokładniejszy efekt końcowy. Jeśli nasz element musi zgadzać się co do milimetra, najlepiej stosować właśnie tą metodę obróbki. Jakość cięcia laserowego zależy głównie od wyboru odpowiedniego modelu wycinarki laserowej. Doświadczenie fachowców w tej dziedzinie, którzy odpowiednio zaprogramują maszynę do cięcia, pozwoli na stworzenie najbardziej wymyślnych projektów.

Skupione światło wiązki lasera, uderza w cięty element i nagrzewa powierzchnię, z którą się styka, w wyniku czego następuje stopnienie lub odparowanie. Wybór metody cięcia zależny jest od rodzaju powierzchni przeznaczonej do obróbki. Podczas cięcia reaktywnego wykorzystuje się strumień tlenu lub mieszaniny zawierającej tlen i argon. Kolejną metodą cięcia jest cięcie z wykorzystaniem pęknięć, czyli tworzenie przerw w materiale, stosuje się tu wiązki laserowe, które doprowadzają wybraną powierzchnię do niezwykle wysokiej temperatury, całość elementu nie nagrzewa się, dzięki czemu nie następują zmiany w strukturze materiału. Cięcie laserowe w stanie ciekłym, podczas którego najczęściej stosuje się argon lub azot dla precyzyjnego oczyszczenia powierzchni, jest metodą stosowaną do metali z wysokich stopów takich jak: aluminium, tytan i magnez.

Cięcie laserowe wykorzystywane jest w wielu gałęziach przemysłu takich jak: przemysł motoryzacyjny, meblowy czy budowniczy. W przemyśle samochodowym cięcie laserowe umożliwia uzyskanie znakomitej jakości metalowych części. Dzięki doskonałej precyzji i stuprocentowej powtarzalności wycinanego elementu, branża meblowa również korzysta z cięcia laserowego podczas produkcji metalowych konstrukcji. W przemyśle budowlanym, laserowe cięcie 3D umożliwia obróbkę elementów przestrzennych między innymi profili i rur, które muszą być idealnie dopasowane podczas tworzenia konstrukcji stalowych i aluminiowych. Maszyny do cięcia charakteryzują się wysoką prędkością oraz powtarzalnością, przez co wykonie identycznych elementów nie stanowi najmniejszego problemu. Wysoka precyzja cięcia doceniana jest również przez branże lotnicze i elektrotechniczne.

Cięcie profili aluminiowych za pomocą lasera 3d
Laserowe wycinianie numerów w blasze stalowej

Najnowocześniejsza technologia cięcia laserowego, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń, pozwala w szybki sposób wykonać nawet najbardziej skomplikowane projekty, które posiadają idealnie gładką powierzchnię oraz stuprocentową powtarzalność każdego elementu. Cięcie laserowe jest procesem skutecznym i szybkim, nie wymaga żadnych poprawek, dlatego też nie generuje dodatkowych kosztów. Odpowiednie rozmieszczenie wycinanych elementów zmniejsza ilość odpadów, dzięki temu cały proces jest ekonomiczny.

Proces ciecia przy pomocy lasera posiada wiele zalet i umożliwia zrealizowanie wymagających projektów. Precyzja, dokładność, szybki termin realizacji oraz maksymalne wykorzystanie materiału, które umożliwia zminimalizowanie kosztów, sprawia, iż grono zwolenników tej metody cięcia różnego rodzaju materiałów stale się powiększa.